Biriken Paranı Geri Almak Senin Elinde !

Kredi dosya masrafları nasıl geri alınır? Kredi dosya masraflarınızı son on yıla yönelik olarak Yasal Faizleri ile birlikte geri alabilirsiniz.."Peki ama nasıl?" diye soruyorsanız aşağıdaki cevaplar tam size göre..

Kredi Dosya Masrafını Gerçekten Geri Alınabilir mi?

Kesinlikle evet! 4077 sayılı kanununda: "Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. " ibareleri yer almaktadır.

Kısacası matbu sözleşmelerde (Yani tüketicinin içeriğine müdahale edemediği ve madde değiştiremediği sözleşmeler. Tıpkı bankalarda imzaladığınız kredi sözleşmeleri gibi) Tüketicinin aleyhine olan maddeler yok hükmündedir. (İlgili kanuna bu resmi linkten ulaşabilirsiniz:http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4077.pdf ) Peki nedir bu tüketicinin aleyhinde olan madde? 5411 ve 5464 numaralı bankacılık kanununda kredi dosya masrafı ile ilgili herhangi bir ibare yer almamaktadır.

Dolayısı ile bankaların matbu sözleşmeye yazdığı dosya masrafı maddesi yok hükmündedir. Ayrıca Yargıtay 13 Dairesi'nin'de bir vatandaşın lehinde (bankayı mahkum eden ve dosya masrafını vatandaşa iade eden) bir kararı bulunmaktadır. 

Kredi Dosya Masrafı Eğer Geri Alınabiliyor ise Bankalar Neden Yasal Yollara Başvurmadan Geri Ödemiyor?

Aslında bu sorunun cevabını vermek için önce ülkede son on yılda kaç adet kredi kullanıldığına bakmak gerekir. 2012 Eylül ile 2013 eylül arasında toplamda 11 milyon bireysel kredi kullanılmıştır.

Her krediden ortalama 500 T.L. kredi dosya masrafı alındığını düşünür isek (ki konut kredilerinde ortalama kredi dosya masrafı 1.000 T.L.'nin üzerindedir. ) Yılda yaklaşık alınan kredi dosya masrafı ücreti 6,5 Milyar T.L.'dir (yanlış okumuyorsunuz!) Bu paranın 10 yıl geriye dönük yasal faizleri ile birlikte (T.C. Merkez Bankası'nın mevduata o yıl uyguladığı EN YÜKSEK FAİZ ÜZERİNDEN) alınabildiğini düşünürsek nerede ise Türkiye bütçesi kadar bir parayı bankaların geri ödemek zorunda olduğu görülmektedir. Hal böyle iken bankalar sadece yasal yollara başvuran kişilerin kredi dosya masraflarını iade etmeye yanaşmaktadır.

Kredi Dosya Masraflarını Geri Alırsam Banka ile İlişkim Bozulur mu?
Kesinlikle hayır! Kredi ve Kredi Kartı almak için gelir durumu, sosyal güvence durumu ve kredi notu dikkate alınmaktadır. Kredi dosya masraflarını geri almak bu 3 durumuda ETKİLEMEZ! Unutmayın ki biz bankaların müşterisiyiz. Eğer bu üç durum pozitif ise onlar bize kredi vermek isteyecektir.

Kredi Dosya Masraflarını Kimseye İhtiyaç Duymadan Tahsil Edebilir miyim?
Kesinlikle evet! Fakat bu bir bardak süt içebilmek için apartmanda inek beslemeye benzer. Zira bu işi eğer profesyonel bir firmadan ya da kişiden danışmanlık alarak yaparsanız hem süreci kısaltır hem de daha sağlıklı sonuç alırsınız. Önemli: Süreç boyunca yanınızda olmayan ve internetten de indirebileceğiniz ücretsiz evrakları size satmaya çalışan kişilerden uzak durunuz! Kendi Başıma da Bu İşlemi Yapabiliyorsam Neden Size Para Ödeyeyim? Bir üst soruda da verdiğimiz cevap gibi bu işlemi tek başına yapmak "bir bardak süt içebilmek için apartmanda inek beslemeye benzer" Zira hukuksal işlemlerde hakkınızı kusursuz savunup en kısa sürede hakkınızı almak için profesyonel kurumları tercih etmelisiniz.

"Beni Telefon ile Aradılar ve Kredi Dosya Masraflarını Geri Almam İçin Danışmanlık Hizmeti Vermek İstediler" Ne Yapmalıyım?

Bu işi bizim gibi hakkı ile yapan danışmanlık firmaları olduğu gibi sektörü günden günden baltalayan dolandırıcı firmalarda vardır. Sizi telefonla arayan firmaya öncelikle aşağıdaki soruları sorun:

1) Hukuk Müşavirlikleri var mı? Var ise avukatları hangi baroya kayıtlı, hangi sicil numaralı avukat ilgileniyor?  

2) Vergi levhaları ve Ticaret Odası Sicil kayıtları var mı?

3) Sabit bir telefon numarası verebiliyorlar mı?

4) Sürecin tamamında yanınızdalar mı? Yoksa sadece internetten de ücretsiz edinebileceğiniz dilekçeleri mi satıyorlar?
 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER KREDİ, KREDİ DOSYA MASRAFI, KREDİ DOSYA MASRAFLARI GERİ ALINIR MI, BİRİKEN PARAYI NASIL GERİ ALIRIZ, KREDİ İŞLEMLERİ, BANKA KREDİLERİ, MAGAZİN İZMİR