Aynalar Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Aynaları mekanlarımızın nerelerinde kullanmalıyız? Hangi aynalar ne şekillerde kullanılmalıdır? Hangi odalarda, nerelerde kullanmalısınız? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.Dekorasyonunuzun vazgeçilmez parçası aynalar ilk olarak Sümerlilerin keşfetmesiyle hayatımıza girdi. Daha sonra Venedikliler tarafından sırlanarak Osmanlı sayarlarına getirilen aynalar o zamandan bu yana el işçilikleriyle daha da kıymetlenerek günümüze kadar antika değerini kazandılar.

Aynaların mekânınıza kattıkları saymakla bitmiyor. Aynalar küçük mekânları büyüten, ışığın yansıtmasıyla ortama ışıltı katan, genişlik, ferahlık yaratan, aydınlık mekânlar oluşturmanızı sağlıyor.
Feng Shui felsefesine göre, aynanın enerjiyi kat kat artırabilen bir sembol olduğu düşünülüyor. Doğru yere asıldığında, güzellikleri ve bereketi arttırdığı gibi yanlış yere asılırsa ortamda negatif enerjiye ve gerginliklere sebep olabiliyor. Bu yüzden bir duvara ayna asarken, neyi yansıttığına ve ne amaçla astığınıza çok dikkat etmelisiniz.

Aynaların enerjisini doğru kullanabilmeniz için birkaç detaya dikkat etmenizde fayda var:

Mesela hol ve giriş duvarınıza yerleştireceğiniz uzun yatay bir ayna alanı genişletir ve loşluğu alır. Ayrıca oda geçişlerini de görsel anlamda ferahlatır.

Aynaları asarken yüksekliği kendi boyunuza göre ayarlamayın. Bunun yerine mekânın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alarak hacim kazandıran uygulamalar yapabilirsiniz.

Düz çerçeveli aynalar boş bir alanı giydiren bir elbiseye benzer. Duvara asılmak yerine dikey, ayaklı, uzun, dikdörtgen bir ayna giyinme odaları için ideal bir çözüm olabilir.

Öne çıkarmak istediğiniz objelere, onları ayna ile yansıtarak daha fazla dikkat çekebilirsiniz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ayna, dekorasyon, dekorasyon fikirleri, dekorasyonda aynalar