21 Aralık'ta Yaşanan ''Kış Gündönümü'' Nedir?

Arama motoru devi Google’ın bu sabahki logosunda Kış Gündönümü motifleri var. Peki nedir Kış GünDönümü?Kış Gündönümü`nde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi`ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir.Güney yarıkürede en uzun gün,Kuzey yarıkürede en uzun gece yaşanır.

Mitoloji ve Sembolizm'de Kış gündönümü
Bugün 21 Aralık ve Kış Gündönümü (Janua coeli). Bugün Ulu Ana Tanrıça, Gökyüzü (Cennet) Kraliçesi’nin Işığın Oğlu’nu doğurduğu gün. Kış Gündönümü Oğlak’tadır ve “Tanrıların kapısı”dır. Güneş’in yükselişini ve büyüyen gücünü temsil eder. “Janua” Latincede kapı anlamına gelir ve kapıların bekçisi, zamanın yöneticisi Janus da adını ondan alır. Elinde iki anahtar olduğu rivayet edilen Janus gündönümlerinin kapılarını bu anahtarla açar. Kış Gündönümü’nü altın anahtar ile, Yaz Gündönümünü ise gümüş anahtar ile.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kış gündönümü, 21 aralık nedir, kış gündönümü nedir, 21 aralık tarihinin önemi, 21 aralıkta ne oluyor, 21 aralık kış gündönümü hakkında, 21 aralık hakkında, en uzun gece, en uzun gece tarihi, kış gündönümü ne demektir