Saklı Kumsal’ın Dünyada Bir Benzeri Yok

Meksika’nın Puerto Vallarta Şehri’ne bağlı Marieta Adaları’nda yer alan bu ilginç kumsal, dünyanın en merak edilen turizm merkezlerinden biri.Meksika hükümeti tarafından bir zamanlar askeri tatbikatlarda kullanılan adada meydana gelen büyük bir patlamayla açığa çıkan bu gizli kumsal, bir bombanın yaratabileceği en güzel krater. Turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen kumsal, yasalar ile çok dikkatli bir şekilde korunduğu için günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş. Hükümet tarafından milli park statüsüne getirilen ve koruma altına alınan adalarda yerleşim, avcılık, balıkçılık ve doğaya zarar verebilecek diğer tüm aktiviteler yasak. Dolayısıyla çok zengin bir ekosisteme sahip olan bölgede yüzerken kaplumbağalar, ahtapot, yunus ve balina görmek de mümkün.

Ada etrafında kambur balinalar, deniz kaplumbağaları, yunuslar ve daha sayısız tür yaşamaktadır. Sadece sahilde, 103 türün yaşadığı bilinmektedir. Ada sıklıkla balinalar tarafından ziyaret edilmektedir ve bölgede dalış yapan bazı şanslı dalgıçlar, balinaların o meşhur ve hüzünlü şarkısını bile duyabildiklerini söylemektedirler. Adanın doğal ortamı ve denizel canlıları, insanların müdahalesi olmadan, doğal yollarla oluşmuştur. Burası dalış yapmak için dünyanın sayılı yerleri arasında gösterilmektedir.

Bu saklı cennete ancak deniz tarafında bulunan küçük bir mağaradan geçerek ulaşılabiliyor. Bu mağaranın içinden geçip plaja ulaşabilmek de o kadar kolay değil. Bu zorlu geçiş için gerçekten iyi bir yüzücü olmanız gerekiyor. 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Saklı Kumsal, Puerto Vallarta Şehri, Puerto Vallarta, Marieta Adaları, Saklı Cennet, Meksika Puerto Vallarta