Kurtlar Vadisi'nin İzmirli Oyuncusu Atilla Alpar'dan Oyunculuk Kitabı

İzleyicileri ekran başına kilitleyen Kurtlar Vadisi Pusu’da Şamil (Küpeli) karakterini oyanan İzmirli oyuncu Atilla Alpar’ın ‘Kamera Oyunculuğu’ kitabı çıktı.İnsanın kökeninden beri var olan oyun ve oyunculuk sanatı, görüntü sanatlarının teknolojik olarak gelişmesiyle birlikte kendi evrimini kamera oyunculuğu olarak cisimlendirdi.
Kamera oyunculuğu ile ilgili Türkiye’de ilk kitabı ise ATV’nin en çok izlenen dizisi olan Kurtlar Vadisi’nde Şamil (Küpeli) karakterini oynayan oyuncu Atilla Alpar yazdı. Alpar’ın kitabı 31 Ocak’ta Avrupa Yakası Yayıncılık’tan çıktı.

2003-2012 yılları arasında sırasıyla; Kurşun Yarası, Hekimoğlu, Acı Hayat, Ümit Milli, Zor Karar, Kurtlar Vadisi Terör ve Firar’da rol alan ve asıl çıkışını Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde “Şamil” rolüyle yapan Alpar’ın “Aktörlükte Sahne Dövüşü” gibi çeşitli bilimsel yazılarının yanı sıra “Pozitif Amaca Yönelik Müşteri İlişkileri ve Pazarlama Aktörlüğü”gibi verdiği çeşitli seminerleri bulunuyor.

Amerikalı tiyatro yazarı D. T Arcieri’nin, Çığlık adlı oyununu da Türkçe’ye kazandıran Alpar’ın özellikleri arasında sahne dövüşü koreograflığı, kamera önü oyunculuğu eğitmenliği, sopa dövüşü, kılıç kullanmak ve at binmek yer alıyor.

2012 yılının en başarılı aktörü ödülü alan Alpar, kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Günümüzde en popüler olan oyuncuları, örneğin Johhny Depp ve Brad Pitt’i incelediğimizde, method oyunculuk modellerini belirli ölçüde kamera oyunculuğu ile harmanladıkları ve bu harmanı da kendi yorumlarıyla ortaya koydukları görülüyor.”

Gürhan Elmalıoğlu, Derya Alabora, Cüneyt Türel ve Varlam Nikoladze’den tiyatro eğitimi alan Alpar, 2010 yılında Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Festivali’ne katıldı ve sırasıyla; Dougles Cockle, Jan Barta, Teresa Brayshaw, Marina Markoviç gibi Avrupa’nın en önemli tiyatro akademisyenlerinden oyunculuk atölye eğitimi alarak oyunculuk eğitim anlayışına evrensel bir boyut kattı.

Alpar’ın rol aldığı tiyatro oyunlarından bazıları ise şunlar: Bremen Mızıkacıları (çocuk oyunu) Midas’ın Kulakları, Yaşar Ne Yaşar Yaşamaz, Yalancı, Kapışıyorlar (Romeo ve Juliet uyarlama Stage Combat), Gamsız Çapkın, Bir Delinin Hatıra Defteri, Belgelerle Kurtuluş Savaşı.

Oyuncu Atilla Alpar, basketbol, atletizm ve masa tenisinde lisanslı sporcu ve iyi derecede İngilizce biliyor.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER atilla alpar, kurtlar vadisi, kurtlar vadisi pusu, kurtlar vadisi oyuncuları, kamera oyunculuğu, oyunculuk kitapları, atilla alpar