Karantinalı Despina Müzikali Tam Not Aldı

Cumhuriyet tarihinin siyasi ve toplumsal olaylarını ele alan romanları ile tanınan, eski bakanlardan Dr. Yılmaz Karakoyunlu tarafından kaleme alınan ‘Karantinalı Despina’ müzikali, Konak Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) sahnelendi.İzmirli şair, roman, deneme yazarı, gazeteci ve eleştirmen Attila İlhan’ın ünlü şiiri “Bir gül takıp da sevdalı her gece saçlarına. Çıktı mı deprem sanırdın ‘Kara Kız' kantosuna” dizeleri ile başlayan şiirinden yola çıkarak oyunlaştırılan Karantinali Despina müzikali AASSM Büyük Salon'da izleyiciyle buluştu.

Konak Belediye Başkanı Doktor Hakan Tartan,usta oyuncu Yıldız Kültür gibi önemli isimlerin izlemeye geldiği müzikalin genel sanat yönetmenliğini, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tuba sanatçısı ve eski müdürü Kenan Gökkaya yaptı. Oyunun şiir ve anlatımlarını Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ gerçekleştirdi.

Ünlü Türk kantocusu, ses sinema ve tiyatro sanatçısı Nurhan Damcıoğlu da dünden bugüne kantolarla solist olarak şovları ile herkesi büyüledi. İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Solist Sanatçısı Derya Gönüldaş ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Oğuz Çimen ise döneme ait tangolar, valsler, Türkçe ve Rumca şarkılar seslendirdi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları balerin Burcu Olguner ve Balet Görkem Dizdar da döneme ait tango, vals, operet ve Zeybeklerle müzikale görsellik kattı. Ayrıca İzmir tarihi dokuları ile Karantina'dan Agora Antik Kenti'ne, Kadifekale'den Konak'taki İzmir Saat Kulesi'ne kadar; İzmirli resim ve heykel sanatçısı Cahit Koççoban tarafından etkinlik esnasında 3x2 metrelik 4 ayrı tuvale resimler yaptı.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Karantinalı Despina, aziz kocaoğlu, ahmed adnan saygun sanat merkezi, izmir büyükşehir belediyesi, tuba sanatçı, dr yılmaz karakoyunlu, Karantinalı Despina nerede, Karantinalı Despina oyunu ne zaman, izmir kültür sanat, izmir tiyatro oyunları, konak belediyesi