Bu Hafta Sonu İçin Kaçamağınız 'Sığacık'

İzmir'in yakıcı sıcağında bunaldınız mı? Sadece 50 kilometre uzağınızda Sığacık sizi bekliyor. İzmir'in Seferihisar İlçesi'ne bağlı bir sahil semti olan Sığacık, küçük evlerden oluşan daracık sokakları, balıkçı lokantaları ve keşfedilmeyi bekleyen kumsalları ile dikkat çekiyor.Özellikle şehrin gürültü ve stresinden kurtularak hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için benzersiz bir alternatif burası... Huzur ve sakin bir tatil cenneti Sığacık, doğal güzellikleri kadar tarihi ile de ayrıcalıklı bir sahil kenti.

KALEİÇİ EVLERİ
Sığacıkta kale surları içinde eski Sığacık evleri yer alıyor. Birçoğu günümüze korunarak gelmiş. Kaleiçi evleri arasında yapacağınız yürüyüş sonrası Cenevizlilerden kalma kalenin burçlarına çıkıp yat limanını ve çevreyi seyredebilirsiniz. Koyun kıyısı deniz ürünleri üzerine çalışan restaurantlarla dolu. Denizden dönen balıkçıların ağlarını temizlemelerini seyrederek yemek yiyenlere günün her saatinde rastlanıyor.

AKKUM'A DOĞRU...
Yemek sonrası değişik mekanlar arayanlar için marina çevresinde çay bahçeleri, kahve, cafe, müzikli bahçe barları bulunuyor. Siz Sığacık'ın hafif esen rüzgarında içeceklerinizi yudumlarken çocuklar için oyun aletlerinin yer aldığı geniş ve bakımlı bir de park bulunuyor. Yabancı teknelerin konakladığı marina çevresi, yürüyüşü sevenlere imkan tanıyor. Koyu çevreleyen asfalt yola devam ederseniz, işte tüm Sığacık'ı seyredebileceğiniz tepeye ulaşacaksınız.

Rampanın batıya bakan inişinde kumu ile ünlü plajı Akkum bulunuyor. Sembolik giriş ücreti ve mütevazı tesisleri ile günboyu faydalanabileceğiniz geniş koy, aynı zamanda Fransız Tatil Köyü'ne gelen yabancıların sörf öğrendikleri yer.
Ege'nin berrak denizinde su altı doğa güzelliğini seyretmek ve dalış yapmak isteyen meraklılar için de bölgede koylara bot gezileri düzenleniyor. Çevredeki koylardan biri de Ekmeksiz Koyu... Akkum'a inen yolun soluna devam ederseniz Teos orman içi dinlenme yerinden geçen orman işletmesine bağlı Teos Ekmeksiz Plajı'na geleceksiniz. Çadırlı kamp ve günübirlik plaj girişi ücretli. Poyraz tutmayan koy ay biçimli ve ince kum ne varki dipten denize karışan buz gibi tatlı kaynak suları ile diğer denizlere oranla daha soğuk. Günübirlik gelenlerin çekilmesiyle sakinleşen koyda güneş batışında yer gök kızarıyor.

Sığacık Körfezi'ndeki Antik Teos Kenti Ionia'nın 12 kentinden biriydi. Sığacık'a 2 km. uzaklıktaki Teos'un batı yönündeki Hellenistik surları ayaktadır (Zeytinlikler arasında kaldığı için gözünüzden kaçabilir). Antik dünyanın en büyük Dionysos tapınağı burada inşa edilmişti. Ören yeri ile ilgili hiçbir açıklayıcı bilgi bulamayacaksınız. Teoslular deniz ticareti yaparlardı. Sanat burada çok gelişmişti, dünyanın ilk "Aktörler Birliği" Teos'da kurulmuştu. Sonra topluca Efes'e göçtüler. Çok zengin bir kütüphanesi vardı. Tiyatronun sahne bölümü günümüzde bile oldukça iyi durumda... Kentin biraz ilerisinde, deniz tarafında 15. yy'a ait bir Türk kalesi var. Kalenin güneybatı yönünde görülen dalgakıran kalıntıları ise Roma dönemine ait...

NASIL GİDİLİR?
İzmir'den otoban yolla ulaşım en rahat ve kolay yol. İzmir-Seferihisar arası 45 km, Sığacık için 5 km daha yol almanız gerekiyor. Aynı yolda belediye otobüslerinin seferleri de var. Asfalt yol, Akkum plajı, Ekmeksiz Koyu ve Teos Antik Kenti'ne kadar devam ediyor.

NE YENİR?
Sığacık Limanı'nda yer alan restorantlarda tüm deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Balık fiyatları pazarlıkla belirlenirken seçme imkanınız var. Koyun karşı sahilindeki iki restorant Sığacık manzaralı haftasonu canlı müzikli. Bir başka restorant Ekmeksiz koyunda kampçılara ve günübirlikçilere öğlen ve akşam ızgara ve meze çeşitleri ile hizmet veriyor. Orman içi kamp alanlarından ve Akkum Plajı'ndaki büfelerden ve bahçeiçi kafelerden ekonomik fiyatlı yemek yenebiliyor. Bölgenin balıkları çipura, mercan, barbunya, kupez kalamar tava, ahtapot salatası ve deniz börülcesi hafta sonu yemek yemeye gelenlerin en çok sipariş verdiği çeşitler. Kale içindeki odun fırınının koku ve lezzetiyle ekmeği hayli ünlü.


 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER haftasonu kaçamağı, haftasonu neler yapmalı, haftasonu planları, izmirde nerelere gidilir, haftasonu izmirde nerelere gidilir