Yaşlanma Karşıtı 10 Yiyecek

Egzersiz yapmak ve sağlıklı diyetlerle beslenmek, estetik yaptırmanıza gerek kalmadan sizi genç gösterecek en iyi yollardır. Fakat bazı yiyecekler; cildinizi canlı tutmak, ekstra enerji vermek ve hastalıklara karşı mücadele etmek gibi özelliklere de sahip.1. Yaban Mersini

 

Bu renkli küçük meyveler lif bakımından zengindir. Vitamin ve mineral deposudur. Aynı zamanda, beynin ve cildin korunmasına yardım eden antioksidanlar bakımından da çok zengindir.
 
2. Somon
 
 
Yaşlandıkça beyin fonksiyonlarının eskisi kadar iyi çalışmadığını biliyoruz. Omega 3 yağları -somonda büyük miktarda bulunur- cildi, beyni, kalbi, gözleri ve eklemleri korumak için çok faydalıdır. Uluslararası sağlık örgütlerine göre haftada 12 gram balık yağı tüketmek sağlık için çok faydalı.
 
3. Antep Fıstığı
 
Bu küçük yeşil kuru yemişlerin sadece beslenmeye değil, aynı zamanda -diğer kuru yemiş çeşitlerine oranla- insan vücuduna da birçok faydası bulunuyor.
 
4. Kahve
 
İlk duyulduğunda ''Sağlık açısından ne gibi bir yararı olabilir ki?'' diye düşünebilirsiniz. Ancak kahve sağlık için düşündüğünüzden daha faydalı. Sağlık açısından zararlı olan kahve değil, kahvenin içine ne koyduğunuzdur. Krema ve şeker gibi... Bazı araştırmalara göre düzenli olarak kahve tüketenlerin kalp krizinden ölme riski tüketmeyenlere oranla daha az. Ayrıca diyabetin 2 türüne ve parkinson hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor.
 
5. Yulaf
 
 
Lif bakımından yeterince zengin beslenemiyorsanız, yulaf yeterli miktarda lif almanın en kolay yoludur. Yulaf aynı zamanda size toklu hissi de verir. Diğer sağlıklı besinlerle kombine edildiğinde, kilo alma riskini de azaltır.
 
6. Ispanak
 
Bu yeşil yapraklı bitki besin değerleri bakımından çok güçlüdür. Ispanağın aynı zamanda yaşlandırmayı geciktirici etkisi de vardır.
 
7. Mısır
 
Araştırmalara göre mısırın kanserin büyümesini engelleyici özelliği vardır. Mısırın düzenli olarak tüketimi kanser oluşum riskini azalttığı gibi, kanserli hücrelerin bölünüp yayılmasına da engel olur.
 
 
8. Tahıllar
 
Birçok araştırma tahılların insan vücudu için yararlı olduğu yönünde, ancak tahıllarda bulunan karbonhidratın kiloya direkt etki edip etmediği yönündeki tartışmalar hala devam ediyor. Sağlık açısından değerlendirildiğine, tahılların damarlarda kolesterol birikmesini engellediği bir gerçek. Bu konuda kararı verecek olacak sizsiniz.
 
9. Patates
 
Patatesin insan vücuduna yararı saymakla bitmez. Bunlardan en önemlileri; UV ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi korur. Aynı zamanda tam bir C vitamini deposudur. Kolajen üreten yapısıyla da sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 
10. Karpuz
 
Domates, likopen bakımından zengindir. Havuç, beta-karoten ile doludur. Karpuz da ise cildi koruyan ve ciltteki hasarları önleyen bu iki vitamin bol miktarda bulunur.
  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER sağlıklı yaşam, yaşlanma karşıtı, yaşlanmayı geciktirme, yararlı besinler, somon, karpuz antep fıstıği