Topuk Dikeni Kaderiniz Değil

Özel Gözde İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Artun Aydın, şiddetli bir ağrı oluşturarak yaşam kalitesini bozan topuk dikeni rahatsızlığının, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen, "Şok Dalga Yöntemi (ESWT)" ile tedavi edilebildiğini söyledi.Özel Gözde İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Artun Aydın, başta topuk dikeni olmak üzere tenisçi ve golfçü dirseği ile omuz ağrısı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan Şok Dalga Tedavisi (ESWT) hakkında bilgi verdi.

Şok Dalga Tedavisinin, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir cihaz yardımıyla vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan, girişimsel olmayan bir tedavi şekli olduğunu anlatan Dr. Aydın, "Bu şok dalgaları yüksek basınçlı dalgalardır. Böbrek taşını kırmak amacıyla geliştirilen bu tedavi şekli, özellikle topuk dikeni, dirsek ve omuz gibi kas iskelet sistemi ağrılarında da başarıyla kullanılıyor. Ağrısız olan ve anestezi gerektirmeyen bu uygulama, hastanın hastanede kalmasına gerek kalmadan günübirlik tedavi sağlıyor" diye konuştu.

Nasıl Uygulanıyor?

Ortalama bir seansın 5 - 10 dakika arasında sürdüğünü, 3 ila 5 gün arayla yapılan toplam 3 seans Şok Dalga Tedavisi (ESWT) sonrasında yüksek oranda iyilik hali oluşup hastaların yaşam kalitesinin arttığını söyleyen Özel Gözde İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Aydın, bu tedavinin topuk dikeninde % 85, tenisçi ve golfçü dirseğinde % 70, omuz kireçlenmesinde % 80 başarı oranına sahip günümüzde uygulanan en son teknolojik yöntem olduğunu ifade etti.

Kutu

Şok Dalga Tedavisi geniş bir alanda kullanılıyor.
Bu yöntemle rahatsızlığın olduğu bölgede kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesinin sağlandığını ifade eden Dr. Aydın, bu yöntemin uygulandığı hastalıklar hakkında da şu bilgileri verdi:

Topuk Dikeni

Aşırı kilolularda, uzun süre ayakta kalanlarda, osteoporozlu hastalarda, bazı romatizmal hastalıklarda, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve uzun süreli yürüyüş yapanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Sabah kalktığında ilk basma ile aşırı ağrı, yürümekle artan ağrı ve zorluk vardır.

Tenisçi ve Golfçü Dirseği

El bileğinin ve dirseğin aşırı kullanımı sonucu dirseğin iç ve dış yanında ağrı oluşur. Hasta dirseğini ve el bileğini kullanamaz. Ağır zorlamalı işlerde çalışanlar ve ev hanımlarında sık görülür.

Omuz Ağrısı

Genellikle orta yaşlarda sık görülen, nedeni tam olarak bilinmeyen omuz çevresindeki tendonların her hangi birine kalsiyum depozitlerinin birikmesiyle oluşan yangı nedeniyle gelişen omuz ağrısı ve hareket kısıtlanmasıyla karakterize bir rahatsızlıktır.

Diğer Uygulama Alanları

Omuz sıkışması sendromu, kaslarda ağrılı tetik noktalar, kronik tendon zorlanmaları.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Özel Gözde İzmir Hastanesi, Op. Dr. Artun Aydın, Şok Dalga Tedavisi izmir, izmir sağlık, izmir sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam izmir, sağlık izmir