Tatilde Kilo Almanıza Yol Açan Yanlışlar ve Çözümleri

Tatil zamanlarında öğünleri atlamak, çok fazla yemek gibi yanlışlara düşebiliyoruz. Tatilde kilo almaya yol açan yanlışları ve kilo almamak için yapılması gerekenler.1- Fazla yemek yemek ve porsiyonları büyütmek
Çözüm: Açık büfede veya evinizde küçük tabaklarda yemek yiyin. Araştırmalara göre tabağınızın boyutunu küçülttüğünüzde günlük aldığınız toplam kalori miktarı azalıyor. Bunun nedeni küçük ama dolu bir tabak gördüğünüzde görsel yanılgı ile beyninizin midenize tokluk sinyali göndermesi.

2- Yemekleri zamanında yememek, öğünleri atlamak
Çözüm: Saatinizi kurun ve atladığınız ana öğün saatlerinde antioksidan içeriği yüksek, şeker yükü düşük bir yaz meyvesi tüketin. Yaz mevsiminde kolaylıkla bulabileceğiniz kalp koruyucu kırmızı meyveleri tercih edin özellikle.

3- Yeterince hareket etmemek
Çözüm: Yüzmek, sahilde yürüyüş yapmak veya gittiğiniz tatil beldesini keşfetmek için yürüyüş yapmak yapabileceğiniz en güzel ve rutininizden farklı fiziksel aktiviteler olabilir tatilde. Tatilde kas kitlenizde yapacağınız en ufak bir artış bile yağ yakımınızı uzun vadeli hızlandırır. Ayrıca egzersiz kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

4- İnsülin hormonunuzu yükselten beyaz un ve şekerden yapılmış yiyecekleri tüketmek
Çözüm: 5 çayı sırasında tam tahıllı ürünler, meyveler, kuruyemiş ve bitki çayı içmeyi tercih edin. Bu ara öğünler kan şekerinizi kademeli olarak ve yavaş yükseltir. Böylelikle bir sonraki öğünde kendinizi fazla aç hissetmez ve fazla yemezsiniz.

5- Az su içmek
Çözüm: Özellikle yazın vücudun susuzluk sinyali açlık hissi ile karışır. Bu nedenle her açlık hissettiğinizde yemeğe koşmadan önce 1 bardak su için ve 20 dakika kadar açlık hissinizin geçmesini bekleyin. Ayrıca sıcak yaz günlerinde günlük toplam sıvı tüketiminizin 2-2,5 litre olmasına özen gösterin.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kilo almamızın nedenleri, kilo almamıza neden olan yanlışlar, kilo almamızın çözümleri, kilo nasıl veririz, yazın nasıl kilo verilir