Şok Diyetler Depresyona Sebeb Oluyor !

Yaz yaklaşırken kışın alınan kiloları kısa sürede vermek isteyenler çareyi şok diyetlerde arıyor.Ancak, uzun süreli açlık, tek tip beslenme ya da aşırı sıvı tüketimine dayalı bu diyetler, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden oluyor.Yapılan araştırmalar kilo vermenin sayısız faydasını ortaya koyuyor. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren, insülin direnci düşüyor, dokular insülini kullanmaya başlıyor. Kan şekeri, dolayısıyla açlık kontrol altına alınıyor, kolesterol ve tansiyonu düşürüyor. Kalp damar hastalığı riski azalırken, bağışıklık sitemi güçleniyor. Hatta Depresyona yatkınlık dahi azalıyor. Ancak tüm bu yararlar kontrollü ve dengeli bir şekilde kilo verildiği zaman ortaya çıkıyor. Haftada 0.5-1 kilogram kayıp sağlıklı ve kalıcı kilo kontrolüdür.  

• Uzun süreli açlık sonrasında vücutta yaşanan ani su kaybı; halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır.
• Şok diyetleri uygulayan kişilerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu görülebilmektedir.
• Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak şeker hastalığı riskini artırmaktadır.
• Uzun süreli açlık, midede gastrit ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Şok diyetler tansiyon dengesizliklerine ve vücudun elektrolit (sodyum, potasyum) dengesinin bozulmasına neden olarak kalp ritim problemlerine yol açabilir. Ritim problemi gelişen kişilerde; çarpıntı, fenalık hissi, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler görülebilir. Uzun süren açlık, kan basıncı ve kan şekeri düzensizliklerine neden olup kalp krizlerine yol açabilir.

  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Şok diyetlerin zararları, diyet, şok diyet, insan sağlığı, diyet, zayıflama, kilo vermek