HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 7 Aralık 2016

Şener: "Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Nefes Alıp Verin"

Magazinizmir
Dr. Fizyoterapist Hülya Özlem Şener, doğru nefes alıp vermenin stresten yorgunluğa, daha fazla kalori yakmaktan uyku düzenine kadar insan vücudunda yaşananbirçok rahatsızlığaiyi geldiğini söyledi.

Ege Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirerek kurduğu Fisioterapia Egzersiz Eğitim Danışmanlığı Kliniği’nde solunum güçlükleri,lenfödem, omurga eğriliği ve idrar kaçırma gibi birçok alandaki hastalara tedavi imkanı sağlayan Dr. Hülya Özlem Şener, gerçekleştirdiğinefes terapisi, gevşeme ve bilişsel egzersiz eğitimi ile de doğru nefes alıp vermeyi öğretti.

Doğru Nefes Alıp Vermeyi Öğrendiler

Dr. Hülya Özlem Şener’in sunumu ile başlayan gün boyu süreneğitimde solunum anatomisi ve fizyolojisi, solunumun önemi ve vücuda kazandırdıkları, doğru nefes alışverişi gibi konular ele alındı. Ardından katılımcılara tek tek doğru nefes alma egzersizi yaptırılırken, katılımcılar doğru nefes alıp vermeyi öğrendiler.

Nefes Hayati Önem Arz Ediyor

Doğru nefes alabilmenin insanlar için hayati önem arz ettiğini vurgulayan Şener, “Daha fazla oksijen, vücut enerjisinin harekete geçmesi, kişide ruhsal değişim ve dönüşüm sağlar. Kişi karamsarlıktan kurtulur, olaylara karşı pozitif düşünme yeteneği artar, olumsuz düşüncelere daha kolay set çekebilir. Doğru nefes uygulaması ile birlikte uyku düzene girer, uyku kalitesi artarak kişi derin uyuyabilir. Özellikle, uyku apnesi ortadan kalkar. Kandaki oksijen miktarının artmasıyla birliktebağışıklık sistemi güçlenir. Panik atak gibi ruhsal sorunlara karşı daha baş etme gücü yükselerek stres önemli ölçüde azalır. Biz de klinik olarak hastalarımıza verdiğimiz nefes eğitimlerinin sonunda yüksek bir yaşam kalitesi vaat ediyoruz. İlki gerçekleşen eğitimimize ilgi oldukça yüksekti. Eğitime katılanlar doğru nefes alıp vermeyi öğrenirken, bu konuda doğru bildikleri yanlışları da görme imkanı buldular” diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN