Sağlıklı Dişler İçin En Önemli 5 Gıda!

Hangi yiyecek ve içeceklerin dişlerinize sağlık ve güzellik kazandırdığını biliyor musunuz? Dişlerinizi sağlıklı ve güçlü hale getirmenin yanı sıra beyazlığını da korumasını sağlayan 5 süper besin... Kim istemez ki daha güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olmayı! Sağlıklı görünen dişlerin seksi gülüşler kazandırdığı gerçeğini bilirken üstelik… Pudra.com sayfalarında okuyacağınız bu yazıda, harika bir gülüşe sahip olmanızı sağlayacak sağlıklı dişler için tüketmeniz gereken yiyecekleri bir arada göreceksiniz.

İşte, dişlerinizi sağlıklı ve güçlü hale getirmenin yanı sıra beyazlığını da korumasını sağlayan 5 süper besin…

Peynir
Peynir, içerdiği kalsiyumdan dolayı dişlerin güçlenmesini sağlar. Ayrıca muma benzer yapısıyla yiyecek parçalarını dişlerden süpürür.

Yeşil çay
Yeşil çay, içerdiği polifenol antioksidanlar ile diş taşları şeklinde beliren serbest radikallerle savaşır ve diş eti hastalıklarını önler. Çayınızı floridle güçlenmiş çeşme suyuyla demleyin. Yeşil çayı yemeklerden sonra için, çünkü içerdiği antioksidanlar aynı zamanda nefesinizin kötü kokmasını da engeller.

Mantar
D vitamini yönünden güçlü bir yiyecek olan mantar, dişleri güçlendiren kalsiyumun emilmesini sağlar. Uzmanlar, özellikle siyah mantarın aynı zamanda, dişlerin çürümesini engellediğini de belirtiyor.

Antep fıstığı
Antep fıstığının kalsiyumun emilimini artıran yüksek miktarda magnezyum içerdiği biliniyor. Antep fıstığı aynı zamanda diş eti iltihaplanmasını azaltan betakaroten içeriyor.

Yoğurt
Probiyotikler yararlı bakterilerdir. Sadece sindirim sistemi için değil, dişler için de yarar sağlar. Araştırmacılar, probiyotik yönünden zengin bir gıda olan yoğurdun diş eti hastalıklarına karşı koruma sağladığını, ağızdaki zararlı bakteri sayısını azalttığını belirtiyorlar. Ayrıca yoğurt, kalsiyum, protein ve fosfor kaynağı bir gıda olarak dişleri güçlendirmede birebir etkili bir gıda.

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER diş için hangi besinleri tüketmeli, dişe iyi gelen besinler, diş için ne yemeli, diş sağlığı için ne yapmalı, diş sağlığına iyi gelen gıdalar, dişi güçlendiren besinler, diş için en önemli besin