HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 27 Eylül 2017

Saç Sağlığının Mitleri

Magazinizmir
Saç Sağlığıyla ilgili insanların kafasında oluşan mitler, yanlış görüş veya inançlar olduğunu belirten Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, sarımsak sürerek kel bölgelerde saçların çıkacağı görüşünün doğru olmadığını söyledi.

Saçlara bakım yapmak, sağlıklı kılmak veya kel bölgelerde yeni saç çıkartmak için uygulanan bir çok yöntemin zararlı olduğunu belirten Gülgör, "Saçlarımıza bakım yapmak uğruna uygulanan kulaktan dolmam bakımlar saçta iltihaplara neden olabilir. Her duyduğumuz saç bakım kürleri ve yağların saçlara uygulanmasını önermiyoruz. Saçlarımız için düzenli masaj yapabilir kan dolaşımını bu şekilde artırabilirsiniz" dedi.

Sarımsak Sürerek Saç Çıkartmaya Çalışmayın

Saç kıran rahatsızlığında o bölgede saçların dökülerek bozuk para büyüklüğünde alanlar açıldığına dikkat çeken Gülgör, "Sarımsak sürerek saçların yeniden çıkacağı ve gürleşeceği hakkında kulaktan dolma bilgilerle hareket eden insanlar var. Sarımsağın içerisinde tahriş edici bir takım maddeler var. Ve sürülen bölgelerde bir nevi tahriş ederek kıl köklerini uyarabilir. Ama bu bir çözüm değildir. Saçlarınıza ve saç derisine zarar vermeden uygulanabilecek tıbbi ve medikal olarak saç dökülmesini ötelemek ve saçlı deriyi sağlıklı hale getirebilecek tedavi ve ilaçlara yönelmektir" dedi.

Saçları Kazıtmak

Özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayanların saçlarını kazıtabildiğini ifade eden Gülgör, "Saç kazıtmanın bilimsel olarak hiçbir yararı yoktur. Bu uygulama mantıklı da değildir. Çünkü saç dökülmesi problemi saç köküyle ilgili bir olay değildir. Vücudu terk eden saçlar cansız bir yapıdadır. Saç kazıtmak saç dökülmesinin önüne geçmez" dedi.

Saçları Her Gün Yıkamak

Saçları her gün yıkamanın da saç sağlığı açısından faydalı olmadığını anlatan Gülgör, üç günde veya 2 günde bir yıkamanın yeterli olduğunu, ılık su ile yıkayıp soğuk su ile duşun bitirilmesi gerektiğini söyledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN