Reflü Hastalarına Beslenme Önerileri

Oruç tutan reflü hastaları sahurda ve iftarda nelere dikkat etmeliler.Ağır Yemeklerden Uzak Durun

Reflü sorununuz varsa ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmalısınız. Sahur kahvaltı tarzında olmalı ve protein açısından zengin haşlanmış yumurta, az tuzlu peynir, yoğurt veya kefir sofranızdan eksik olmamalı. Domates, maydanoz ve meyve çeşitleri de tercih edilmelidir.

İftarda Yavaş Olun

Gün boyu çekilen açlığın etkisiyle iftarda kontrolden çıkıldığı bir gerçek. Ancak reflü hastalarının böyle bir lüksü bulunmamakta. Sonradan acısını çekmek istemiyorsanız alıştıra alıştıra yemeniz lazım. Yemeğe mutlaka hafif bir çorbayla başlayın. Ardından hafif bir sebze yemeğiyle devam edin. Bu midenizdeki asit oranını dengeleyecektir. Tokluk hissi duymaya başladıktan sonra ana yemekten birazcık yiyebilirsiniz.

Sindirim İçin Kimyon ve Bitki Çayları

Sindiriminize yardımcı olması için yemeklerde kimyonu kullanabilirsiniz. Ayrıca rezene, anason ve yeşil çay içmek sindiriminiz rahatlatacaktır.

Çay, Kahve ve Sigara

Çay, kahve ve sigara reflü hastalarının en büyük dertlerinden. Çay ve kahve yerine ıhlamur veya çeşitli bitki çaylarını tüketmek faydalı olacaktır.

Sahurdan Sonra Biraz Zaman Verin

Sahurdan sonra sindirim için vücudunuza biraz zaman verin. Yatağa uzandığınızda yastığınızı yükseltin ve olabildiğince baş kısmınızı dik tutun.

Acı Ve Baharat

Acı ve baharatlı yiyecekler ile yağlı ve şeker yükleyen yiyeceklerden mutlaka uzak durun midenizdeki asitin etkisini daha fazla arttırmayın.

Meyvelere Dikkat

Portakal, limon ve karpuz gibi asit açısından zengin meyvelerden uzak durun. Muz, armut, elma ve şeftali gibi meyveler eğer reflü rahatsızlığınız çok ileri safhada değilse yenebilir.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER reflü hastaları beslenme izmir, izmir reflü hastaları beslenme, reflü için beslenme izmir, beslenme önerileri izmir, sağlıklı yaşam izmir, izmir sağlıklı yaşam, izmir beslenme önerisi, izmir cemiyet hayatı