"Onkolojide Hastaya Özel Tedavi Planlanmalı"

Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi doktorlarından Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Çimen Akçay, kanser tedavisinde hastaya standart değil hastaya özel tedavi planlanması gerektiğini söyledi."Kanser Tedavisinde Kişinin ve Hastalığının Özelliğine Göre Tedavi Uygulanmalıdır"

Kahramanlar'daki Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi doktorlarından Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Çimen Akçay, kanser tedavisinin planlanmasının önemli olduğunu belirterek, "Kanser son yıllarda gerek teşhis gerekse tedavi olanaklarına karşın en çok ölüme yol açan hastalıklar arasında ikinci sırada yer almaktadır. Kanserle mücadelede 3 ana tedavi şekli bulunuyor; cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi. Bu üç tedavi şekli kişinin ve hastalığının özelliğine göre önem ve öncelik sırasına sokularak tedaviler yapılmaktadır. Kimi hastalarda tek başına cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi yeterli iken sıklıkla gereken ise kombine eşzamanlı iyi düzenlenmiş tedavilerdir. Kanser tedavisi konusunda öncelik verilmesi gereken hedef her hastaya standart tedavi verilmesi yerine her bireyin özelinde tedaviyi planlamaktır." dedi.

Kanser Hücrelerinin DNA'larına Zarar Verirler

"Radyoterapi hastalığın tedavi edilmesi için radyasyonun, genellikle X-ışınlarının, kullanılması anlamına gelmektedir" diyen Dr. Akçay, şu bilgileri verdi: X-ışınları 1895 yılında keşfedilmiştir ve bu tarihten itibaren radyasyon teşhis ve tanı (röntgen) ve tedavi (radyoterapi) amacıyla tıpta kullanılmaktadır. Kansere sahip 10 hastanın yaklaşık 4’ü tedavisinin bir parçası olarak radyoterapi almaktadır. Radyoterapi, tedavi alanındaki kanser hücrelerinin DNA’larına zarar vererek onları yok eder. Normal hücreler de radyasyondan etkilenmelerine rağmen kanser hücrelerine nazaran kendilerini daha iyi onarmaktadırlar. Radyoterapiyi genellikle bir kaç gün ya da zarar görmüş olan sağlıklı hücreler genellikle vücudun tamir mekanizmalarının bir parçası olan yeni hücrelerle yer değiştirirler. Bu durum hücrenin tipine ve radyasyonun dozuna bağlı olarak değişir" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi İzmir, İzmir Ege Onkoloji Radyoterapi Merkezi, Çimen Akçay, İzmir Sağlık, İzmir Sağlıklı Yaşam, İzmir Tedavi Merkezleri, İzmir Cemiyeti