HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 23 Aralık 2016

MR Diyeti!

Magazinizmir
"Bu halinizde MR cihazına sığamazsınız" cümlesi zayıflattı.

Babası için MR filmi randevusu almaya gittiğinde hasta zannedilip "Bu kiloyla MR cihazına giremezsiniz" yanıtını alan 170 kilo ağırlığındaki Mühendis Battal Murat Öztürk, o gün zayıflamaya karar verdi. Uzman Diyetisyen Aslı Kınsız İnan'ın diyetine uyan Öztürk, azmi sayesinde 86 kiloya düşmeyi başardı.

İzmirli mühendis Mühendis Battal Murat Öztürk, bu yılın başında babası için bir tanı merkezine MR randevusu almaya gitti. Merkezdeki görevlinin hastayı Murat Öztürk zannedip, "Bu kiloyla MR cihazına sığamazsınız" şeklinde konuşması, genç mühendisin hayatını değiştirdi. Hastalandığında mevcut kilosuyla (170) MR filmi çektirmeyeceğini akla getiren Öztürk, bir an önce sağlıklı bir şekilde kilo vermek için arayışlara başladı. Clinic A Plus'ın Diyetisyeni Uzm. Diyetisyen Aslı Kınsız İnan'a başvuran Öztürk, yaşadığı olayı anlatıp zayıflamak istediğini söyledi. Danışanına özel bir beslenme programı hazırlayan Kınsız, her hafta Öztürk'ü düzenli olarak 1 yıl takip etti. 1 yılın sonunda 170kg'dan 86 kg'a düştü.

Ailesi ve Arkadaşları da Onunla Birlikte Zayıfladı

bu süreçte hiç spor yapmayan sadece sağlıklı beslenme ilkelerine harfiyen uyan Öztürk, bu yılın şubat ayında başladığı diyette büyük bir aşama katetti. Yeni hayat şekli, beslenme biçimi sayesinde 170'den 86 kiloya düşen Öztürk, kendisiyle birlikte ailesi ve arkadaşlarını da zayıflattı. Babasının yaşamını yitirdiğini belirten Öztürk, annesi, kız ve erkek kardeşi ile iş arkadaşlarının 8-20 kilo arasında kendisiyle birlikte zayıfladıklarını anlatan Öztürk,  "Kilo problemi yaşayan herkes gibi hep aklımda olan bir şeydi. Bir gün mutlaka kilonun yan etkilerini göreceğimi biliyordum. Fakat bir türlü pazartesi başladığım programlar Salı gününü görmüyordu. Beynimdeki iki adet olumsuz düşünceyi yenemiyordum. Birincisi yemek yeme, ikincisi ise hareket etmeme. İki unsur kilo vermemde beni tetikleyen unsurlar oldu. Birincisi rahmetli babam için MR randevusu almaya gittiğim zaman danışmadaki beyefendi randevuyu kendim için aldığımı düşünerek kaç kilo olduğumu sordu. Benim 170 kilo olduğumu duyunca, 'Bu kiloyla MR cihazına sığamazsınız' dedi. Cihaza 130 kilo ve üstü kişileri almıyorlarmış. İkincisi ise bir tanıdığımın MR cihazına kiloları nedeniyle girememesi ve ardından yaşamını yitirmesi hayatımın dönüm noktası oldu. Ve zayıflamaya karar verdim" diye konuştu.

"Yemeklerini Hazırlayan Anne ve Baba En Büyük Destekçilerimizdi"

Uzman Diyetisyen Aslı Kınsız İnan ise şu açıklamayı yaptı: "Battal bey geldiğinde bu kadar kilo verebileceğine inanmıyordu, bu sürecin uzun olacağını ve maalesef azmini hiç kaybetmeden zorlansa dahi disiplinini bozmadan devam etmesi gerektiğini anlattım.Kendisi kilo vermeye başladıkça mutlu oldu ve her hafta daha da başarılı sonuçlar alarak 1 yılın sonunda tam 84 kg verdi. Battal beye hiç spor yaptırmadım çünkü bu kiloda dizlere binen yükten dolayı spor yapması daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir hem belinde hem de dizlerinde kalıcı hasarlara yol açabilirdi. Her hafta değiştirdiğim listelerime harfiyen uydu. Ara sıra kaçamaklar yaptık çünkü bu uzun yolda rahatlamalara da ihtiyacımız vardı. Yemeklerini hazırlayan annesi ve ablası en büyük destekçimizdi. Sabahları işe gitmeden öğlen yemeğini ve ara öğünlerini mutlaka yanına alıp evden çıkıyordu, bunu gören iş arkadaşları da onun beslenme tarzına az da olsa uyarak onunla beraber kilo kaybetmişler. Bu süreç uzun ve yorucu görülebilir ama en sağlıklısı uzman bir hekim ve diyetisyen ile multidisipliner bir yaklaşımla kilo vermektir. Biz her 20 kg verdiğimizde tahlillerini yaptırıp doktor kontrolü sağladık. Kısa yolu seçip ameliyat olmayı düşünenler risklerini de doktorları ile çok ayrıntılı konuşmalılar" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN