Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Milyonlarca kişiyi etkileyen ve kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?Meme kanseri meme dokusunda başlayan bir kanser türüdür. Bu kanserin iki ana türü vardır;

duktal-karsinom-Duktal karsinomu memenin süt kanallarında başlayıp göğüs uçlarına kadar uzar. Bu kanser türü en yaygın olan meme kanseridir.

-Lobüler karsinomu ise memenin lobül adı verilen süt üreten kısmında başlar.

Çoğu meme kanseri östorojen hormonuna karşı hassastır. Yani östorojen hormonu kanserli dokunun büyümesini hızlandırır. Bu tür kanserler hücrelerinin üzerinde östorojen alıcıları taşırlar. Bu tür kanserler ER pozitif olarak adlandırılır.

Bazı kadınlar HER-2 pozitif meme kanseridirler. HER2 kanserleri hücrelerin bölünüp, büyümesine ve kendini yenilemesine katkı sağlayan bir gen adıdır. Hücreler bu genden fazla sayıca bulundurduklarında, hızlı büyürler. Geçmişte bu kanser türüne sahip olan kadınlar çok daha fazla acı çekiyordu ve hastalığın bu türünü taşımayan kadınlara göre hastalığın tekrarlama riski HER2 taşıyan kadınlar için daha fazlaydı. Fakat günümüzde bulunan çeşitli tedavi yöntemleriyle bu değişmek üzere.

MEME KANSERİNİN SEBEPLERİ

Araştırmalara göre her 8 kadından 1’ine meme kanseri tanısı konmakta.

Başlıca risk faktörleri:

Yaş ve Cinsiyet;
Meme kanseri olma riskiniz yaşlandıkça artar.En ileri seviyede kanser tanıları 50 yaş ve üzeri kadınlara konulur. Erkekler de meme kanseri olabilir fakat bu ihtimal kadınlara göre 100 kez daha düşüktür.
Aile etkeni;
Eğer yakın bir akrabanız daha önce bu hastalığa yakalandıysa, sizin de yakalanma ihtimaliniz vardır. Meme kanseri olan kadınların neredeyse %30’unun aile geçmişlerinde de bu hastalığa yakalanan bir yakınları mevcuttur.

Genler;
Bazı insanlar genlerindeki mutasyonlar sebebiyle göğüs kanseri olmaya daha eğilimlidir. Bu hastalarda en çok bulunan genler BRCA1 ve BRCA2 genleridir. Bu genler aslen insanları kanserden koruyan proteinler üretirler.Eğer ebeveynlerden biri bireye bu genlerden birini aktarırsa, bireyin meme kanseri olma riski çok yüksektir. Bu genlerden birine sahip kadınların meme kanseri olma olasılıkları %80 olarak ifade edilir.

Regl döngüsü ;
Adet dönemine erken (12 yaş öncesi) ve menapoza geç( 55 yaş sonrası ) giren kadınların meme kanseri olma riski yüksektir.

Diğer faktörler;

Alkol kullanımı;
Günde bir ya da 2 bardaktan fazla alkol tüketimi meme kanseri riskini arttırabilir.

Doğum;
Hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaş sonrası yapmış kadınların meme kanseri olma riski çok fazladır. Birden fazla doğum yapmak ya da erken yaşta hamile kalmak bu riski azaltır.

DES;
İstenmeyen gebelikleri önlemek için DES kullanan kadınlar 40 yaşından sonra meme kanseri görülme olasılığı çok yüksektir.

Hormon Tedavisi;
Birkaç yıldan fazla bir süre için östrojen hormonu tedavisi gören hastalarda meme kanseri olma riski fazladır.

Obezite;
Aradaki bağlantı tam olarak anlışalamasa da, obezite meme kanseri olma olasılğını arttırmaktadır. Bu konudaki teori obezitenin östorojen hormonunu ve doğal olarak kanser riskini arttırdığıdır.

Radyasyon;
Çocuklukta veya ergenlikte radyasyona maruz kalan hastaların meme kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir. Radyasyona maruz kalma yaşı düştükçe, risk artar.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Başlangıç düzeyindeki meme kanserinin genelde hiç bir belirtisi yoktur. Bu nedenle düzenli olarak kontrol yaptırmak oldukça önemlidir. Kanser ilerledikçe;
-Göğüste şişkinlikler ve ele gelen parçacıklar (Bu parçacıklar ve şişkinlikler genelde ağrı yapmaz)
-Göğüs uçlarındaki boyut ve renk değişimi (kızarma, koyulaşma vb .)
-Göğüs ucundan sıvı akımı (kanlı, sarı ya da gri olabilir) gibi belirtiler gösterir.

Erkekler de meme kanseri olabilir. Hastalığın erkeklerdeki belirtleri ise göğüste şişkinlik, ele gelen dokular ve hassaslaşmayı kapsar.
İlerlemiş kanserlerde ise;

-Kemik ağrısı
-Memedeki ağrılar
-Deride yaralar
-Koltuk altında şişlikler
-Kilo kaybı gibi etkiler görülür.

Kontroller ve Testler

Doktor hastalara yaşanılan belirtiler ve hastalığı tetikleyebilecek riskler hakkında sorular sorar.Ardından fiziksel bir test uygular. Test meme, göğüs , koltukaltı ve boyun bölgelerine uygulanır.

Bu testler;
-Herhangi bir dokuyu fark etmeye yarayacak göğüs MRI’ı
-Meme ultrasonu
-Meme biyopsisi gibi çeşitli süreçleri kapsayabilir.

tomotherapy-tomohdDoktor eğer meme kanseri olduğunuz kanısına varırsa daha fazla test uygulanabilir. Bu testler kanserin yayılıp yayılmadığını anlamak içindir. Buna derecelendirme denir. Derecelendirme tedavi yöntemi ve hastanın gelecekteki durumu hakkında bilgi vericidir.
Kanser dereceleri 0 ve 4 arasındadır. Numara arttıkça kanserin yayılmışlık derecesi de artar.

MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ

Tedavi;
-Kanser tipi ve derecesi
-Kanserin herhangi bir hormona karşı hassas olup olmadığı
-Kanserin HER2 geni taşıyıp taşımadığı gibi faktörler göz önüne alınarak yapılır.

Ayrıca tedavi;
-Kemoterapi
-Radyasyon terapisi
-Lumpectomi ve mastectomi gibi süreçleri içerir.
Hormon terapisi ise HER2 geni taşıyan kadınlara uygulanır.

Tedavi sonrası bazı kadınlar tamoxifen gibi ilaçları kullanmaya devam ederler. Tüm kadınlar ise kan testleri, mamografiler ve diğer testleri düzenli olarak yaptırırlar. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER meme kanseri, sağlık, belirtiler, tedavi, kanser, kanser tedavisi, hastalık, meme, göğüs, doktor