Kötü Güzellik Alışkanlıkları ile Baş Etmenin Yolları

Hepimizin amacı kuşkusuz ki, daha iyi ve daha güzel görünmenin şifrelerini çözmek ve elbette bunları kendimize uygulamak.Aslında işin bu kadar derinine inmeye, çok detay düşünmeye gerek yok. Çünkü aslında,daha güzel olabilmek adına yaptığımız bir takım alışkanları yanlış yapıyoruz ve dolayısıyla belki de istediğimiz etkileyici görünme ulaşamayabiliriz. Aslında bu alışkanlıkları tam olarak nasıl nitelendireceğimiz bilemedik. Şöyle anlatmaya çalışalım, güzellik rutinimiz içerisinde yer alan ya da farkında olmadan devamlı yaptığımız bir takım alışkanlıklarımız var. İşte bunlardan bir kaç tanesini derleyelim ve bu alışkanların neye sebep olduğunu, onlarla nasıl baş edeceğimizi size aktarmaya çalışalım.

1- Yüz ile ilgili kötü alışkanlıklar

Sürekli yüze dokunmak : Ellerinizle gün içerisinde hemen her yere dokunuyorsunuz. Yüzünüze ellerinizi yıkamadan dokunduğunuzda tüm mikroplar cildinize yerleşir ve bunlarda sivilce ve leke olarak ortaya çıkar.
Eğer yüzünüze sürekli dokunmak gibi bir alışkanlık geliştiyse, önce bunun çok kötü bir alışkanlık olduğunu hatırlayın ve de istemediğiniz sivilceleriniz aklınıza gelsin. Örneğin, yüzünüz çok kaşındı ve kendinizi tutamayacaksınız; böyle bir durumda elbiselerinizin iç bölümünden yardım alın ya da temiz bir kağıt peçeteden.

Sürekli dudakları yalamak : Özellikle kışın soğuyan ve kuruyan havanın etkisiyle, dudaklarımızı nemlendirmek için başvurduğumuz en hatalı alışkanlıklardan biri. Çünkü nemlendirmeye çalıştığımız dudaklarımız, tükürük etkisiyle daha fazla kuruyup çatlıyor aslında.
Dudak kuruması çözümü elbette onları nemledirmekten geçiyor. Bunun için, öncelikle haftada bir dudaklara peeling yapmanız gerekli ki böylece dudaklarınızdaki pul pul görünümü kaldırmış olursunuz. Dudak peeling’i için bir miktar şeker ve az miktar balı karıştırıp, dairesel hareketlerle dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. 2-3 dakika bekletip yıkadıktan sonra, vazelin sürüp, nemin dudaklarınızda hapsolmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gözleri ovalamak : Göz çevresindeki cilt çok hassas ve ince, bu nedenle gözleri ovuşturmak ciltte iltihaba ve gözlerde ciddi sorunlara neden olabilir, özellikle de makyajlıyken. (gece yatmadan makyajı çıkarmanın neden bu kadar önemli olduğunun bir kanıtı daha) Benzer bir hatayı aslında göz makyajını çıkarırken de yapıyoruz.
Söz konusu olan, özellikle su bazlı maskara olduğu zaman göz makyajını çıkarmak zor olabiliyor. Göz makyajını kayısı yağı ya da vazelin kullanarak, fazla hırpalamadan kolayca çıkarabilirsiniz.

Sivilceler : Lütfen onları rahat bırakın. Sizi rahatsız etseler de! Çünkü onları sıkmak, tahrişe ve daha uzun iyileşme süreleriyle birlikte leke olarak geri dönüyor.
Sivilcelerin en çok büyüdüğü dönemde, biraz yatıştırmak için, kulak çubuğu üzerine bir kaç damla çay ağacı veya aloe vera yağı damlatarak üzerine sürebilirsiniz. Bunlar iltihabı iyileştirmede işe yarayacaktır. Diğer yandan, gece yatmadan gül suyunu tonik olarak kullanmanızı da tavsiye ederim. Çünkü gül suyunun sivilceleri yatıştırıcı bir etkisi vardır.

2-Saçlar ile ilgili kötü alışkanlıklar

Sürekli saçlar ile oynamak : Aslında yüzümüzde yaptığımız hatayı saçlarımızda da yapıyoruz. Ellerimiz sürekli saçlarımızda olduğunda, saçların daha çabuk yağlanmasına sebep olursunuz.
Ellerinizi sürekli saçınıza götürdüğünüzde aklınızdan şunu asla çıkarmayın ; sürekli saçla oynamak, saçınızı çabuk yağlandırır, çabuk yağlanan saçınızı daha sık yıkarsınız, daha sık yıkama daha çabuk yağlanmaya sebep olur. Anlayacağınız tam bir kısır döngü içerisine düşersiniz. İçiniz daraldı di mi…! Bu yüzden ellerinizi meşgul edecek, bileklik ya da yüzük gibi bir obje bulun.
Sürekli saç toplamak : Elbette kolayımıza geliyor ancak, sürekli saçları toplamak, saçların kırılmasına ve akabinde de hızla dökülmeye sebep oluyor.

Her gün saç yıkamak : Özellikle yazın sıcak etkisiyle, yıkanmaya daha fazla ihtiyaç duyuyoruz ancak her gün saçı yıkamak saçı kurutur.
Saçın kendi yağına ihtiyacı olduğunu unutmayın. En azından 2 günde bire düşürmeye çalışın. Saçınızın çok yağlı göründüğünü düşünüyorsanız ve de iş gibi bir zorunluluğunuz yoksa, şapka veya saç fuları gibi aksesuarları kullanarak kendi yağı ile beslenmesine biraz izin verin.

Saçı ısıyla fazla temas ettirmek : Saçınızı kurutmayın demiyorum ama, fön çektirme konusunu abartıyoruz bir de çok sıcak ayarda uygulamalar yapıyoruz.
Fön makinelerinin ısı ayar düğmelerini boşuna yapmadılar öyle değil mi? Saçınızı daha düşük ısıda kurutun. Fön çektirmeden ya da maşa yapmadan önce mutlaka ısı koruyucu ürünler kullanın.

3-El ve Tırnaklar ile ilgili kötü alışkanlıklar

Tırnak yemek : Altında farklı sebepler yatıyor olsa da, tırnak yeme alışkanlığı sağlığınız ve de estetik görünüm açısından kötü olduğu çok açık.
Öncelikle acı tırnak cilalarından edinin. Acı tadıyla bundan sizi vazgeçirmede işe yarayacaktır. Diğer yandan, sıklıkla görebileceğiniz yerlere, hatırlatıcı olması açısından beğendiğiniz uzamış ve ojesi sürülmüş tırnak resimleri koyun.

Diğer yandan ellerinize bir eldiven takmak oldukça işe yarayacaktır. Evde olduğunuz zamanlarda ya da gece yatarken farkında olmadan tırnakları yememeniz için eldiven takın. Mutfakta kolay işe yapabilmek içinde doktor eldivenleri hem tırnak yemenizi hem de kolay yemek yapabilmenize yardımcı olurlar.

Tırnaklar ve manikür konusuna devam ediyoruz. Zaten çok uzun tırnaklar moda değil. O yüzden manikür yapılabilme uzunluğuna ilk geldiği zaman, kendinizi ödüllendirin ve iyi bir manikür yaptırın. Ellerinizin ve tırnaklarınızın iyi görünmesi sizi daha fazla bu konuya motive edecektir.

Ellere bakmamak : Bir kadının en narin ve göz önünde olan uzvu kuşkusuz elleridir. Ellerinize ve tırnaklarınıza bakım yapmanız sizi iyi hissettirecektir.
Bunun için illa kuaföre de gitmeniz gerekmiyor. El ve tırnak kremleri kullanarak işe başlayın. Gece yatmadan önce süreceğiniz kremler ellerinizin ve tırnaklarınızın kurumasını önleyecektir. Böylece kötü tırnak eti görünümü ortadan kalkacaktır. Aynı nemlendirme ve koruma özenini tırnaklarınıza da gösterin. Tırnakların kırılmasını önlemek için, yediklerinize dikkat etmeniz gerektiği kadar, tırnak güçlendirici cilalar da kullanmanız gereklidir.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kötü Güzellik Alışkanlıkları, yüz, eller, mikrop, sivilce, leke, alışkanlık, elbise, kağıt peçete, dudak, kış, kuru, hava, nemlendirici, tükürük, peeling, vazelin, göz, cilt, hassas, ince, iltihab, makyaj, maskara, kayısı yağı, tahriş, kulak çubuğu, çay ağacı, aloe vera yağı, gül suyu, saç, yağlanma, kuru saç, şapka, saç fuları, fön makinesi, maşa, el, tırnak, estetik, acı tırnak cilası, oje, eldiven, bakım, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti