HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 5 Ocak 2018

Kış Aylarında Cildinizi Koruyun

Magazinizmir
Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle kuruyup nemini kaybeden cilt başta kırışıklar olmak üzere her türlü riske açık hale geliyor.

Dolayısıyla cilt bakımı kış aylarında daha bir önem kazanıyor. Peki kuruyup, çatlayan ve elastikiyetini kaybeden cildin yeniden sağlığına kavuşması için nelere ihtiyacı var? Doğru kış bakımı için yapılması gereken neler? Kışa özel cilt bakımı için merak edilen her şeyi Edda Beauty Academy sahibi Eda Yeni’ye sorduk. Swissotel Büyük Efes’in Spa&Sportmerkezi Pürovel bünyesinde hizmet veren Eda Yeni; Havaların soğumasıyla cildimizde bulunan nem miktarının azaldığını, bu nedenle normal zamanlarda kullanılan cilt nemlendiricilerini değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Kış aylarında cilt koruması için doğru beslenme ve düzenli bakım gerektiğine dikkat çeken Yeni; "Mevsim normallerinde nemlendirici içerikler cildinizi koruyabiliyorken, kış aylarında bunun yanına yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olanlar nemlendiriciler kullanılmalıdır" dedi.

Eda Yeni kış aylarında cilt bakımıyla ilgili şunları söyledi;

"Kış aylarındaki soğuk hava şartlarından dolayı yüzü sıcak suyla yıkamak son derece yanlıştır. Sıcak su ciltte kuruluk ve mat bir görüntüye sebep olur. Soğuk hava, damarların büzülmesine neden olarak derinin sağlıklı beslenmesini engeller. Bu da; soluk, mat ve kuru bir cilt yaratır. Rüzgâr ise hem soğuk havanın etkisini artırır. Soğuk havadan dolayı her tarafı kapatan kıyafetler giyilir ve cildin tamamı önemsenmez. Oysa kıyafet altında hava almayan cilt iyice kurur. Bu yüzden her banyodan sonra vücuda nemlendiriciler sürülmelidir. Vücut nemliyken sürülmesi daha iyi sonuç verir. Vücut nemlendirici ve losyonları gelişigüzel seçilmemeli, içeriklerine dikkat edilerek alınmalıdır. UV sebebiyle gelişmiş kırışıklıklar için acil önlem almak gerekir. Bilinmesi gereken en önemli unsur, koruyucuların sonbahar ve kışın da kullanılması gerektiğidir. Çünkü cildimiz gün ışığı olduğu müddetçe UV ışınlarına maruz kalır ve cildin yaşlanma süresi hızlanır. Yaşlanmış ya da kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Özellikle ani hava değişimlerinde cilde çok dikkat edilmeli, nemlendirme işlemi düzenli olarak yapılmalıdır.

Kış ayları yaşlanmış ciltlerin tedavisi için de en uygun zamandır. Yaşlanmış veya yıpranmış cildin tedavisi için: Çeşitli ilaç kremler ile cildin aktivasyonu ile ciltte yenilenme sağlanabilir.Klinik düzeydedermaterapi, kimyasal peeling tedaviyi hızlandırıcı etki gösterirken hastanın mutlaka leke baskılayıcı günlük bir ürün kullanması gerekmektedir. Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç yemek cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır. Her kış uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verirken, ölü tabakanın atılmasını sağlayarak alttan daha taze ve canlı, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.”
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN