İyi Egzersiz Yap, Topuklu Ayakkabı Giy!

Onlarca kemik ve kastan oluşan ayaklarımız tüm vücudun taşıyıcısıdır ama herhangi bir ağrı ya da acı yaşayana kadar ayağımıza gereken özeni göstermeyiz.Bir araştırmaya göre ayak sağlığı tam olarak yerinde olan erişkin oranı sadece yüzde 45. Yani yüzde 55’imizin ayak sağlığında sorun var. Üstelik bu oranın büyük bölümünü kadınlar oluşturuyor. Neden mi? Çünkü topuklu ayakkabı giymekten vazgeçemiyoruz.

Fulya Ayak Sağlığı Merkezi Kurucusu, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, kadın hastalarının erkeklere oranla çok daha fazla olduğunu söylüyor. Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman sizi bekleyen bazı sağlık sorunları olduğunun altını çizen Muğrabi, bunları engellemek için yapmanız gereken şeyler var:

1- Topuklu ayakkabı giymediğiniz zaman beş-altı cm desteği olan yumuşak ayakkabı giyip, topuklu giydiğiniz dönemde topuğun yük altında kalışını ekarte etmiş oluyorsunuz.

2- Topuklu ayakkabı giydiğinizde oluşan aşil kısalığı, bacak arka adalesinin sertleşmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan kurtulmak için, günlük olarak bacak arkası uzatma egzersizleri yapın! Bunu yaptığınızda ayakkabının negatif etkilerini ortadan kaldırmış olursunuz.

3- Ayağın tarak kemiklerinin birleştiği yer ile topuk basınç altında kalıyor. Burada ağrı oluşmasını önlemek için ayakkabının içine konacak pedleri kullanabilirsiniz. Böylece o bölgeleri destekleyerek, ayakkabının vermiş olduğu zararı telafi edebilirsiniz.

4- Ortopedik topuklu ayakkabı diye bir şey yok, bunu bilin! Topuklu ayakkabı 6 cm’i geçiyorsa kişiye zarar verir. Bunu belli bir konforla giymeyi kabul ederseniz yani günde dört saati geçmeden topuklu giyer ve yukarıda sayılan önlemleri alırsanız, topuklu ayakkabının yarattığı negatifliği ortadan kaldırabilirsiniz.

5- Aldığınız ayakkabıların dört-beş santimetre topuğu olmasına dikkat edin. Daha yükseğini giyecekseniz, platformlu ve önü geniş olanları tercih edin! Platformu olmayan ve önü sivri ayakkabı giydiğinizde, ön parmaklarınızda deformite artıyor.

6- Ayağınıza uygun ayakkabı alın. Küçük alırsanız, ayak sıkıştığı için, büyük aldığınızda ayak oynadığı için sıkıntı yaratıyor.

7- Ayakkabıyı kullandıktan sonra, su toplaması varsa ayakkabının pedlenmesine özen gösterin. Hangi bölgede basınç varsa oraya ped koyun.

8- İyi germe egzersizi yapın. Bacak arka adaleniz kısalıyor. Bel ve bacak ağrıları yol açıyor. Ayağının altına tenis topu ya da su şişesi alıp, çevirme hareketiyle tüm gün topukludaki ayağınızı rahatlatabilirsiniz.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Fulya Ayak Sağlığı Merkezi, İzmir Sağlık, İzmir Sağlık Haberleri, İzmir Sağlıklı Yaşam