Gençlik İksiri Bulundu Mu?

Amerikalı bilim adamları, gençlerin yaralarının yetişkinlerden daha çabuk iyileşmesinin nedeni olan 'Lin28a' genini buldu.Amerikalı bilim adamlarının, 'Lin28a' genini etkin hale getirerek yaraların iyileşmesini hızlandırdıkları bildirildi. Harward Üniversitesi'nden uzmanlar, Lin28a geninin anne karnındaki bebekte çok aktif olduğunu ancak yaş ilerledikçe etkinliğinin azaldığını belirledi.

Gençlerin yaralarının nasıl yetişkilerinkinden daha çabuk iyileştiği sorusuna cevap arayan bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, etkin hale getirilen Lin28a geninin yaraların iyileşmesini ve tüylerinin bir kısmı olmayan farelerin tüylenmesini hızlandırdığını gösterdi. Ayrıca genin zarar gören kulak dokularının onarılmasına da yardımcı olduğu belirlendi. Araştırmacılar, Lin28a geninin bazı enzimlerin üretimini artırdığını ve embriyoda normalde daha aktif olan metabolik süreci hızlandırdığını vurguladı.

Genin yetişkinlerde etkin hale getirilmesinin ameliyatlardan sonra yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabileceği düşünen bilim adamları sonuçların, aynı işlevi yerine getirebilecek ilaçların geliştirilmesine de ışık tuttuğunu belirtti.

Araştırmanın sonuçları 'Cell' dergisinde yayımlandı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER cell dergisi, gençlik iksiri bulundu mu, genç kalmak için yapılan çalışmalar, nasıl genç kalınır, genç kalmanın yolları, genç kalmak artık gerçek, yaşlanmak engellenir mi, yaşlanmak nasıl engellenir, amerikalı bilim adamlarının icatları, harward üniversitesi çalışmaları, lin28a nedir, lin28a geni