Film Sahneleri Normal Doğumdan Korkutuyor

Anne ve bebek sağlığı için uzmanlar tarafından önerilen normal doğum, yerini sezaryenle doğuma bırakmaya başladı.Gerek uzmanlar, gerekse Sağlık Bakanlığı mümkün olduğunca normal doğum yapılması konusunda anne adaylarını uyarıyor. Bilinçli anne adayları normal doğuma yönlenirken, konunun uzmanları ise normal doğumla ilgili önyargıların korku ve bilgi eklikliğinden kaynaklandığını ve eğitimle aşılabileceğini belirtiyor.

Anne ve baba adaylarını doğuma, bebeğe ve aile olmaya hazırlamak için İzmir'de açılan Lotus Anneliğe Yolculuk Okulu; bebek yapmayı planlayanlardan, sağlıklı gebeliğe, doğal doğumun gerçekleşebilmesi için yapılabileceklerden, doğum sonrası bebek bakımına kadar her konuda eğitim ve psikolojik destek hizmeti veriyor.

"Normal Doğum Filmlerdeki Gibi Korkunç Değil"

Normal doğum yerine sezaryenle doğumda artış olmasının sebeplerinden birinin anne adaylarının doğum ile ilgili endişeleri ve korkuları olduğuna dikkat çeken Lotus Anneliğe Yolculuk Okulu Psikolojik Danışman Dr. Ayşegül Somçelik Köksal, bunun da doğru bilgilenme ve psikolojik destek ile aşılabileceğini açıkladı. "Kimi anne adayları gebe olduklarını öğrendikleri andan itibaren aslında keyifle geçirilebilecek bu dönemi korku ve endişe ile geçirebiliyorlar. Çünkü doğum deyince pek çoğumuzun aklına filmlerde gördüğümüz negatif doğum sahneleri ya da çevremizden duyduğumuz doğum hikayeleri geliyor. Doğumla ilgili, bir şekilde, hayatımıza yerleşen korkularımız da bizi istemediğimiz bir doğuma yaklaştırmaktadır. Oysa her kadının içinde doğumu doğal bir şekilde gerçekleştirebilecek güç vardır. Doğumu keşkelerden uzak tutabilmek, istenildiği gibi bir doğum yapmak ve mümkün olduğunca doğal bir şekilde doğmak/doğurmak hem anne, hem de bebek için önemlidir. Bizler de bu gücün tekrar hatırlanabilmesi için hem doğum öncesi verdiğimiz eğitimler, öğrettiğimiz egzersizler, nefes teknikleri ve psikolojik destek ile, hem de doğum sırasında sunduğumuz profesyonel yardım ile anne adaylarına keyifli ve sağlıklı bir doğum serüveni yaşatmaya çalışıyoruz. Hem doğum öncesindeki egzersizlerle, hem de doğum sırasındaki profesyonel yardımla anne adaylarına mutlu ve sağlıklı bir doğum serüveni yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

Doğum Koçluğu ve Emzirme Danışmanlığı Hizmeti

Doğum sırasında annenin yanındaki desteğin çok önemli olduğu vurgulayan Lotus'un Doğum Destekçisi Gözde Çavuş, "Bu desteğin anne ya da eş dışında profesyonel bir destek olması, bazı durumlarda hayati öneme sahip. Tıbbi ve rahatlatıcı olan ebelik hizmetiyle doğumu evde başlatmak isteyenler için de her zaman hazır bulunarak kadın doğum uzmanlarıyla koordineli çalışıyoruz. Ayrıca doğum sonrasında annenin en büyük sıkıntısı, annelerin yaşayabildiği sıkıntılarından birisi olan emzirme konusunda da destek hizmeti veriyoruz." diye konuştu.

İzmir'de İlk

İzmir'de ilk kez böyle bir hizmetin verildiğine dikkati çeken Gözde Çavuş, şu bilgileri verdi: “Bu okulda doğum ile ilgili verilen bilgiler sayesinde anne ve babanın doğuma korku ve endişe içinde yaklaşmasındansa, eğitimde aldığı bilgiler ışığında coşku ile hazırlanmasını, bu özel günü keyifle beklemesini ve istediği şekilde deneyimlemesini sağlamayı hedefliyoruz. Eğitimde öğretilen nefes ve gevşeme teknikleri, imgeleme teknikleri, doğum fizyolojisi ile ilgili teorik bilgiler, doğumda aktif pozisyonlar, doğumda nefesle ıkınma, doğumda müdahaleler, anne-bebek dostu hastane kavramı ile ilgili bilgiler ışığında da anne kendi bedenini daha çok tanıyıp, doğum sırasında hem kendine hem de bebeğine yardımcı olabilmektedir. Bu eğitimler, İzmir’de ilk ve tek olarak bir hamile ve doğum psikoterapisti ile beraber verilmekte olup, kullanılan psikodrama teknikleri ile, verilen bilgilerin beden tarafından da öğrenilmesi hedeflenmektedir. Eğitim sayesinde anne ve baba doğuma gerçek anlamda katılabilmekle beraber doğumlarıyla ilgili kararlarda sorumluluk alabilmektedir.”

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Gözde çavuş, normal doğum, lotus anneliğe yolculuk okulu, magazin izmir, normal doğum haberleri