Ender Saraç’tan Sağlıklı Yaşam Dersleri!

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) gelenekselleşen yemekli kültür sohbetinde bu sefer Dr. Ender Saraç’ı ağırladı.Eğitim alanında yaptığı çok sayıda çalışmalarla adından sıkça bahsettiren EÇEV, yemekli kültür sohbetlerine bir yenisini ekledi. Karaca Otel’de gerçekleşen yemekli kültür sohbetinin geliri ise “Eğitim Bursu” olarak öğrencilere aktarıldı. Yemeğe katılan Dr. Ender Saraç ise doğal ve sağlıklı yaşamdan, zayıflamaya uzanan çeşitli konularda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Saraç, “İzmirli hanımlar çok şık. Daha genç ve daha şık olmak için enerjik görünmemiz lazım. Daha sağlıklı, daha formda olmaya mecburuz. Daha kaliteli ileri yaşlara girersek. Daha kaliteli bir yaşam süreriz. Fazla kilo ve kötü beslenme özellikle yağların artması şeker hastalığı, tansiyon, felç, beyin kanaması, karaciğer ve böbrek sorunları ve en önemlisi kanser hastalıklarına yol açar. 30’lu ve 40’lı yaşlarda iyi bakmamız lazım. İlk önce bütün hastalıkların herkeste olması gerektiğini kafamıza yazmamız lazım. Gün bugündür yarın yoktur sağlıkta. Bu gün bedenimize önem vereceğiz. Bir yılda üç kereden fazla hastalanıyorsanız burada bir düşünmek lazım. Sağlıklı bir insan yılda bir kez hastalanır. Bağışıklık sistemi kontrol ettirmemiz lazım. Eğer eski yıllara göre boyunuz 5 cm kısaldıysa kemik erimesi sinyali vardır. Her 6 ayda bir boyumuza bakmamız lazım. Ve enerji akışı için dik durmamız lazım bunu mecburuz. 15 gün dik durursa devamı gelir ve enerji akışı hızlanır. Sabah yataktan nasıl kalktığımız önemli. Eğer yorgun ve ağrılarla kalkıyorsak bu gizli depresyon demektir. Gizli depresyon mutlaka yüzleşmemiz gereken bir sorundur. Kesinlikle halledilmesi gereken durum söz konusu. Sorunları içine atmak kronik hastalıkları getirir” dedi.

Eğitim projeleri arasında son olarak Yamanlar ve Altındağ’daki eğitim merkezlerinin güz dönemi eğitimlerinin başladığını duyuran EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Ertürk, “Ayda 2 kez konserlerimiz var. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Eğitim Merkezlerindeki öğrenciler birlikte sahne alacak. Her zaman ki gibi bağışçılarımıza teşekkür ederken bundan sonra da yeni bağışçıları bekliyoruz” dedi.

Dr. Ender Saraç, EÇEV’in yemeğinde katılımcılara sağlıklı beslenme ve zayıflama hakkında çeşitli bilgiler verdi.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER dr ender saraç, ender saraç sağlık bilgileri, ender saraç izmirde, izmir söyleşileri, izmir ender saraç haberleri, sağlıklı yaşam, sağlık yaşam için ne yapmak lazım, eçev, eçev hakkında, ege çağdaş eğitim vakfı