Elma Sirkesi Mucizesi

Elma sirkesinin cildi ışıl ışıl göstermeye yardımcı olduğunu dile getiren Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş, sirkenin cilde yararlarını ve nasıl uygulanabileceğini anlattı.Elmaların fermantasyon sürecinden geçirilmesiyle elde edildiğini ve bu süreçte enzimlerden zengin bir içerik kazandığını belirten Eriş, öncelikle uygulanacak elma sirkesinin kimyasal ve koruyucu madde içermemesi gerektiğini, organik yetiştirilmiş elmalardan elde edilmiş olması gerektiğini söyledi.

Elma sirkesinin faydaları

Doğal alfa hidroksi asitlerden zengindir.
Güneş lekeleri ve yaşa bağlı oluşan lekelerin azalmasına yardımcı olur.
Ölü derinin soyulmasına yardımcı olur.
Cildin doğal PH’ını dengeler.
Akne ve akne izlerini gidermeye yardımcı olur.
Açık gözeneklerin azalmasına yardımcı olur.


Nasıl uygulanır?

Tonik olarak kullanımda 1-2 yemek kaşığı organik elma sirkesi 1 lt. suya katılarak pamuk yardımıyla yüze sürülür. Akne ve lekeler için ise yarı yarıya sulandırılmış organik elma sirkesi pamuk yardımıyla yüze sürülür. Cildin yağlanmasını azaltır. Bu uygulamaları hassas ciltlere sahip olanlar 2 günde bir yapmalı ve alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda hemen sonlandırmalıdırlar. Gündüz güneş koruyucu ihmal edilmemelidir.

Ayaktaki nasır ve siğiller için kullanılabilir. Ayak 20 dk. kadar 1/3 oranında elma sirkesi içeren ılık suda bekletilir, sonra kurulanır. Organik elma sirkesiyle ıslatılmış gazlı bez, uygulama yapılacak kısma bandaj şeklinde sarılır ve gece boyu bekletilir. Sabah açılarak yıkanır. Uygulama yapıldıkça hasta bölge yumuşayarak kaybolur.

Saçlı deride kepek varsa masaj yaparak uygulanıp 20 dk. sonra durulanması kepeği azaltmaya yardımcı olur.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER elma sirkesi, elma sirkesinin faydaları, cilt bakım, magazin izmir sağlık haberleri, magazin izmir, sağlık, bakım, güzellik