Eksik Dişlere Alternatif Tedavi

Diş Hekimi Uğur Bilkay, ileri teknoloji ürünü implantların eksik dişler için en uygun alternatif olduğunu söyledi.Son yıllarda yapılan araştırma ve geliştirmeler sayesinde diş implantların doğal dişlere en uygun alternatifler olduğunun ortaya çıktığını belirten İzmirli Diş Hekimi Uğur Bilkay, diyabet, kemik erimesi ve kan hastalıkları gibi sistemik hastalığı bulunmayan her hastaya implant uygulanabileceğini söyledi.

İmplantların; eksik olan dişlerin yarattığı fonksiyon ve estetik kaybın yeniden kazandırılması amacıyla tamamen doku dostu materyalden (titanium) üretilen yapay diş kökleri olduğunu ifade eden Diş Hekimi Bilkay, implantla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

İmplantların Ömrü Nedir?

Hastalarımızın en çok merak edip sorduğu soruların başında bu soru gelmektedir. Buna cevap verirken kullanılan malzemenin kalitesinin üst düzeyde olması ve hekimin implant cerrahisi kurallarına en yüksek düzeyde uyması çok önemlidir. Eğer bu koşullar sağlandıysa hastanın ağız bakımına verdiği önem implant ömrünü belirleyen diğer bir unsurdur. Ağız hijyenine dikkat eden, dişlerini çok iyi ve düzenli fırçalayan hastalarımızın implant ömrü ile ağız hijyenine hiç dikkat etmeyen günde birkaç paket sigara içen hastaların implantlarının ömrü arasında çok ciddi farklar vardır. Doğru teknik ve malzeme kullanarak yapılan implantlar da eğer hasta da ağız hijyenine dikkat ediyorsa 20 yıllık dönemde başarı şansı yüksektir.

Hastalar İmplant Uygulaması Sırasında ve Sonrasında Ağrı Hisseder mi?

İmplnat lokal anestezi altında çene kemiğine yerleştirildiğinden hasta operasyon sırasında hiçbir ağrı hissetmez. Operasyon sonrasında anestezi geçtikten sonra en çok bir diş çekimi kadar ağrı duyabilirler.

İmplant Yerleştirildikten Ne Kadar Süre Sonra Protez Yapılabilir?

Osseointegrasyon, yani implant – kemik kaynaşması implantın başarısını belirler. Bu kaynaşmanın süresi genel standart olarak üst çene için 3 ay, alt çene için 2- 2 buçuk aydır. Tedavinin tamamlanma süresi ise yapılması planlanan proteze göre değişiklik gösterir ancak bu süre de en fazla 2 haftadır.

İmplantların Avantajları Neler?

Kaybolan fonksiyon ve estetiği yerine koymada çok başarılıdır.
Hastanın kendi dişlerinin korunmasını sağlar
Hastanın kullandığı hareketli protezlerden sabit dişlere geçme yada hareketli protezini stabil olarak kullanma şansı verirler.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Uğur Bilkay, İmplant Diş İzmir, İzmir Diş Sağlığı, Ağız bakımı izmir, Ağız Sağlığı İzmir, Sağlıklı yaşam İzmir, Osseointegrasyon izmir