Dr. Mehmet Öz Açıklıyor; Hangi Besinler Organik Olmalı ?

Organik gıdaların pahalı olduğu bir gerçek, ama Dr. Mehmet Öz bazı yiyeceklerin sadece organiğini tüketmemiz gerektiği söylüyor.Organik beslemeyi hepimiz istiyoruz, fakat cep yakan fiyatları yüzünden tamamen organik beslenmek pek de mümkün olmuyor. Özellikle sağlık söz konusu olduğunda harcanan paranın fayda ve zarar dengesini iyi düşünmek gerekiyor. Katkı ve koruyucu malzemelerden arındırılmış yiyecekleri satın alarak, sağlıklı beslenmenin gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz. Dr. Mehmet Öz’ün her zaman organik alınmasını önerdiği yiyecekleri sizlere açıklıyor.

Patates

İlaçlı tarımla yetiştirilen patateslere koruyucu ilaçlar sıkılıyor ve yetiştirildikleri toprağa da mantar öldürücü ilaçlar ekleniyor. Organik patates alarak bu tehditlerden kurtulabilirsiniz. Organik patates bulamazsanız, tatlı patatesi deneyin; çünkü tatlı patates genellikle daha az koruyucu ilaçla yetiştiriliyor.

Biber ve Kereviz

Bu iki sebze de korucu ilaçlara aynı tepkiyi veriyor; kimyasalları sünger gibi yüzeylerinde saklıyorlar. Bu sebeple üstlerindeki kimyasalları yıkayarak veya soyarak temizleyemezsiniz. Daima organik olanlarını seçmelisiniz.

Marul, Ispanak ve Lahana

Bu bitkiler genellikle böceklerden korunmak için ilaçlanırlar. Oysa organik tarım yapanlar, toksik olmayan böcek kovucu yöntemleri kullanıyorlar.

Yoğurt, Yağ, Peynir ve Dondurma

Mutfakların olmazsa olmazı olan bu ürünleri organik almamız çok önemli, çünkü bu ürünleri çok fazla tüketiyoruz. Organik olmayan mandıra ürünler genetiği ile oynanmış mısır, soya ve antibiyotiklerle beslenen ineklerden elde edilebiliyor.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Dr. Mehmet Öz, Sağlıklı besinler izmir, izmir sağlıklı besinler, izmir sağlıklı yaşam, izmir yeme-içme, izmir besinleri