Doktorlardan 'Kışın Maske Takın' Uyarısı

Gözde İzmir Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gökhan Akgül, kışın çok sık görülenve halk arasında 'nezle', 'grip' olarak bilinen soğuk algınlığı hastalığının, bağışıklık sistemi düşük olan çocuklarla, kanser ve şeker hastalarında hızla ilerleyerek zatürreye yol açabildiğini söyledi.Dr. Akgül, soğuktan korunmanın önemli olduğunu belirterek, kanser ve şeker hastalarına salgının olduğu dönemlerde maske ile dışarı çıkmalarını önerdi.

Dahiliye Uzmanı Dr. Gökhan Akgül, kışın artan ve halk arasında nezle grip olarak bilinen soğuk algınlığı hastalıklarının nasıl ortaya çıktığını ve korunma yollarını anlattı.

Soğuk algınlığı rahatsızlığının, kış mevsiminde başlayıp havaların soğuması ve vücut direncinin düşmesiyle ortaya çıktığını anlatan Dr. Akgül, “Soğuk algınlığı, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda ortaya çıkan grip ve nezle olarak bildiğimiz, ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi şikayetlerin seyrettiği bir hastalıktır. Hastalık akciğerleri de etkileyen ağır tablolara kadar gidebilir. Bu rahatsızlık, çocuklarda ya da kalp ve şeker hastalarında, 65 yaş üstü kişilerde zatürreye kadar varabilir” diye konuştu.

Trende Hapşıran Bir Hasta, Hastalığı 10 Kişiye Bulaştırabilir

Hastalığın vücut direncinin düştüğü sırada ortaya çıktığını ifade eden Dr. Akgül, “Vücut direnci düşük, bağışıklık sistemi daha hassas kişilerin özellikle kışın başladığı, hava kirliliğin olduğu dönemlerde dikkatli olmalılar. Bir anda soğuktan sıcağa geçiş yapıldığında, aşırı tempo ile çalışanlarda, aşırı sigara içenlerde ve kanser hastalarında bu hastalığa karşı bir yatkınlık oluşuyor.
Bu hastalık solunum yoluyla buluşuyor. Toplu taşımada, alışveriş merkezlerinde hapşırma, öpüşme, tokalaşma yoluyla bu hastalık virüs yoluyla geçebiliyor. Örneğin tren yolculuğu sırasında hasta bir kişi hapşırdığında virüs; direnci düşük, yorgun, stresli olan kişiler ile kalp hastasına, şekeri düşük diyabet hastalarına bulaşabilir. Böylelikle bir kişinin hapşırmasıyla, hastalık 5 - 10 kişiye bulaşmış olur” bilgisini verdi.

Kendinizi Soğuktan Koruyun

"Salgının olduğu dönemlerde kanser ve şeker hastalarının maske takması gerekli" diyen ve hava kirliliğinin yüksek olduğu havalarda bu rahatsızlığı olan hastalara dışarı çıkmamaları uyarısında bulunan Dr. Gökhan Akgül şunları söyledi: "Özellikle risk grubundaki çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olanların soğuktan kendilerini korumaları gerekiyor. Giyim tarzlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Çok fazla soğuyup terlemeyi önermiyoruz. Bir anda üşüyüp terleme de bağışıklık dengesini bozarak virüse yakalanmayı hızlandırabiliyor. Bağışıklık sistemi düşük olan çocuk, yaşlı, kalp ve kanser hastaları grip aşısı yaptırmasında büyük fayda var. Bol C vitamini ve sıvı tüketilmesini öneriyorum. Hastalığa yakalandığımızda mutlaka istirahat edilmeli. Bunlar viritük hastalıklar olduğundan bu hastalıkların antibiyotik tedavisi yok. Yaşlı hastaların soğuk algınlığı durumunda hemen doktora başvurmalarını öneriyoruz. Çünkü hastalık çok hızlı ilerleyebiliyor" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Gözde İzmir Hastanesi, Dr. Gökhan Akgül, İzmir Sağlık, İzmir Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Yaşam İzmir