Diyetisyenin Mutfağından Sağlıklı ve Lezzetli Yemek Tarifleri

Beslenme ve Diyet Uzmanı Andaç Yeşilyurt, ofisinde oluşturduğu mutfakta sağlıklı ve lezzetli yemekler ve tatlılar hazırlıyor.Diyetisyen Mutfağı isimli youtube kanalında yemek tariflerlerini paylaşan Yeşilyurt, "Bu çalışmamda mutfak sanatlarını sağlıkla buluşturuyorum. Lezzet ve sağlık birarada" diyor.

Ofiste Mutfak Var

Beslenme ve Diyet Uzmanı Andaç Yeşilyurt, sağlıklı beslenme ve ‘’Diyetisyen Mutfağı’’programı ile ilgili konuştu. İnsanlara sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamalarının yollarını anlattığı bir çalışma içerisine girdiğini anlatan Yeşilyurt, "İnsanlara hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecekleri nasıl tüketebilirler ve nasıl tarifler yapabilirler, bunları gösterme yoluna girdik. Bu fikir oluşurken yine yurtdışındaki kurslardan ilham aldık; Bunların arasında New York’da katılmış olduğum Natural Gourmet Institute ve California da yer alan dünyanın en önemli yemek okullarından bir olan Culinary Instutue of America var. Bu kurslarda işin lezzet ve sağlık kısmı birlikte işlendi. Bu fikir çok hoşuma gitti ve biz de ofisimizde kendimize bir mutfak oluşturup, yavaş yavaş çalışmalara başladık. Şu an Youtube’da bir kanalımız var. Diyetisyen mutfağı adı ile bizzat hazırladığım tarifler ve bunların yararlarından bahsettiğim videolarımız var. Kanalımıza ulaşmak için youtube'da Andaç Yeşilyurt ismini aramaları yeterli. Aynı şekilde diğer sosyal medya araçlarında da her gün elimden geldiğince bilgilendirici paylaşımlar yapmaya çalışıyorum.

Gıdanın Sağlıklı Olması Diyet Olduğu Anlamına Gelmez

"Her insan vücut yapısı, beslenme alışkanlıkları, yaşam şekli, çalışma koşulları ve daha başka birçok konuda birbirinden farklıdır" diye konuşan Yeşilyurt: "Diyet elbette bazı konularda fedakârlık gerektirir ancak kişinin severek devam edebileceği bir diyet programı olmalı ki kişi hedefine ulaştıktan sonra da programı sürdürüp, hedefin de kalmayı başarabilsin. Bazı gıdalar da diyetle çok özdeşleşmiş durumda, kuru meyveler, ceviz, fındık, badem; sanki bu besinler diyetmiş gibi düşünülüyor. Evet bunlar çok sağlıklı diyetin içinde olması çok güzel ama bu limitsiz tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor mutlaka kişiye göre ölçülü tüketilmeli. Ceviz çok sağlıklı bir gıda ama çok yağlı 2- 3 taneden fazla yememekte fayda var. Meyvelerinde porsiyon ölçüleri var. Günde 2-3 tane meyve yeterli diye düşünüyorum. Sebzelerin ise hepsini öneriyorum. Özetle sağlıklı dahi olsa her neyi çok yiyorsak hepsi kilo artışına sebep olma potansiyeline sahiptir" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Andaç Yeşilyurt, Sağlıklı Beslenme, Diyet Önerileri, Diyet Beslenmesi, Sağlıklı Besinler, İzmir Diyet Uzmanı, İzmir Sağlıklı Beslenme