Çay Damarları Koruyor

Türk halkının vazgeçilmez içeceği çay damarları koruyor ve kan akışını hızlandırıyor...Türklerin vazgeçilmezi çay gün geçtikçe bulunan faydaları ile değerini yükseltiyor. Damarları koruduğunu iddaa eden Mario Lorenz bir deney ile bunu kanıtlamayı başardı. 

Berlin Üniversitesi'nden, Mairo Lorenz ve arkadaşlarının bir grup gönüllü üzerinde yaptığı çalışmalarda çaya süt katılmasının çayın bu önemli koruyucu etkisini ortadan kaldırdığı anlaşıldı.

Araştırmacılar, çalışmaya katılan gönüllülerde kol atar damarında 500 ml taze çay içilmesinden 2 saat sonra yüksek rezolüsyonlu damar ultrasonu kullanarak damarlarda ortaya çıkan akıma bağlı çap genişlemesini inceledi ve aynı ölçümler aynı ölçüde çaya yüzde 10 süt katılarak tekrarlandı.

Damarlarda olan genişlemenin sütsüz içilen çayda anlamlı olarak daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Daha önce deneysel olarak yapılan ve aynı sonuçları ortaya çıkaran çalışmalar da, çayın damarları koruyucu etkisini bilimsel olarak göstermiş bulunuyor.

Araştırmacılar, İngiltere gibi damar sertliğinin ve çay tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde çayın koruyucu etkisinin olmamasını çaya katılan süt ile açıklıyor.

Araştırmacılar, siyah ve yeşil çay arasında bir fark olup olmadığını incelemeye devam ettiklerini belirtiyorlar. Yeşil çay içinde catechin oranın daha yüksek olduğu ve catechinin damarları koruyucu etkisi bilimsel olarak daha önce ortaya konulmuştu. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER çayın faydaları, siyah çay, çayın faydaları nelerdir, çay hakkında, çay, türkiye çay