HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 29 Mayıs 2019

Boyun Fıtığında Erken Tanı ve Tedavi Önemli

Magazinizmir
Özel Gözde Kuşadası Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gültekin Erdoğan, boyun fıtığında erken tanı ve müdahalenin önemli olduğunu ifade etti.

Op. Dr. Gültekin Erdoğan, geniş bir yaş grubunda görülebilen boyun fıtığının boyun-kol ağrısı, el ve parmaklarda uyuşma ile cansızlık olarak kendisini belli ettiğini belirtti. Orta yaşlılarda daha sık rastlanan ve yaşlanma sonucu kireçlenmeye bağlı sinir sıkışması nedeniyle de ortaya çıkan boyun fıtığının, darbe ve travma sonucu da görülebildiğine dikkat çekti.

Boyun fıtığının kişinin hareketsiz yaşam tarzı ve mesleğine göre de artış gösterebildiğini vurgulayan Op. Dr. Erdoğan, "Öne eğilerek iş yapan, elişi ile uğraşan, yüksek yastık kullanan kişilerde boyun fıtığı oluşma riski artıyor. Bize gelen hastanın öncelikle şikayetini dinliyoruz. Risk faktörlerini belirlemek için boyun hareket açıklığı, kuvvet, duyu ve refleks bozuklulukları var mı diye inceliyoruz. Boyun fıtığını düşündüren bulgular varsa boyun MR'ı çekiliyor. MR ile hem omurganın yapısı hem de sinir köklerini inceliyoruz. Sinirler üzerinde baskı var mı ve varsa şiddeti, derecesi nedir görebiliyoruz. Hastanın durumuna göre öncelikle ilaç tedavisi ve fizik tedavisi uyguluyoruz. Eğer baskı şiddetliyse ve fıtıklaşma varsa ameliyat öneriyoruz" diye konuştu.

Op. Dr. Gültekin Erdoğan

Mikro Cerrahi Yöntemi

Günümüzde boyun fıtığı ameliyatlarında daha çok mikro cerrahi ile tedavi gerçekleştirdikleri bilgisini veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gültekin Erdoğan, bu ameliyatın kritik dokulara en az zararı verdiği için tercih edildiğini söyleyerek; “Kişiden kişiye değişmekle birlikte operasyon 1 buçuk saat kadar sürüyor. Boyun omurunda oluşan hasarlı fıtıklaşmış dokuyu alıyoruz. Alınan doku yerine destekleme yapıyoruz. Böylelikle ameliyat sonrasında yaşanabilecek ağrı sızıyı da azaltmış oluyoruz. Mikro cerrahi ameliyatı, hastalara önemli avantaj sağlıyor. Doku hasarı en az seviyede olduğu için hasta ameliyattan sonraki gün evine gidebiliyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN