Bayramda, Ramazan'daki Yeme Alışkanlığınızı Sürdürmeyin

Özel Gözde Hastanesi doktorlarından Dahiliye Uzamanı Gökhan Akgül, yaklaşan Şeker Bayramı öncesinde uyarılarda bulundu.Bayram günü kahvaltıda sucuk ve salam yemeyi önermeyen Dr. Akgül, misafirliğe gidildiğinde de hamur işi ve şerbetli tatlılardan kaçınılmasını istedi.

Şeker Bayramı’nda Ramazan’daki yeme alışkanlığının sürdüğünü belirten Dr. Gökhan Akgül, “Oruç tutanlar bayramda ya hiç yemek yemiyor ya da akşam yemeğinden sonraki yoğun beslenmelerini sürdürüyorlar. Biz her iki yeme şeklini de önermiyoruz. Şeker bayramında tüm besin gruplarından dengeli bir beslenme olmalı. Bayramda yapacağımız ziyaretlerde ikram edilen hamur ve şerbetli tatlılar yerine sütlü, meyveli tatlıların yenilmesini öneriyoruz” dedi.

Kahvaltıda Sucuk, Salam Tüketmeyin

Bayram kahvaltısında sucuk, salam gibi yiyecekleri önermediklerini anlatan Dr. Akgül, “Kahvaltıda peynir, salatalık ve domates yenmesini öneriyoruz. Bunların yanı sıra bol sıvı almalıyız. İkramlarda tatlı olacağını düşünerek kahvaltıda reçel, bal tüketilmesini de önermiyoruz” diye konuştu.

Kabızlığa Karşı Öneriler

Ramazan ayı içerisinde kabızlık mide problemlerinin önüne geçmek için Şeker Bayramı’nda erik, kiraz şeftali meyvelerini tüketme önerisinde bulunan Dr. Akgül, “Yine kabızlığa karşı baklagiller ve kepekli ekmek tüketilmeli. Kalp, şeker, tansiyon hastalarına, aşı çay içmek yerine meyve çayları, kuş burnu içmelerini öneriyoruz. Neskafe yerine de bir defayı geçmemek kaydıyla Türk kahvesi içilebilir. Bayram alışverişlerinde ise Sağlık ve Tarım Bakanlığı’nın onayladığı ürünler tercih edilmeli” diye konuştu.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Özel Gözde Hastanesi izmir, izmir Özel Gözde Hastanesi, Gökhan Akgül, beslenme önerileri izmir, izmir sağlıklı beslenme, doğal beslenme izmir, izmir doğal beslenme, ramazan beslenme önerisi izmir