HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 19 Ekim 2017

Bal İle Mide Ağrılarınızdan Kurtulun

Magazinizmir
Düzenli olarak bal tüketimi ile midedeki ağrı ve yanma şikayetleri önlenirken, mide içi lezyon ve yaralar da iyileşiyor.

Mevsim geçişleri mide rahatsızlıklarının artığı dönemler. Sonbahar aylarında nem oranındaki değişimler ve güneş ışınlarındaki farklılıklar da mide rahatsızlıklarına zemin hazırlayabiliyor.

Düzenli olarak bal tüketimi ile ağrı ve yanma şikayetleri önlenirken, mide içi lezyon ve yaralarının iyileştiğinin gözlemlendiği belirtiliyor. Sindirim sistemini düzenleme özelliğine sahip olan ham bal, mide asidini nötralize ederek, mideyi rahatlatıyor.

Özellikle antimikrobiyel etkisinin akut ve kronik mide lezyonlarını karşı mideyi koruduğu ispatlanmış olan ham balı, sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı tüketebilir, böylece midenizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bal Tüketirken Bilmeniz Gerekenler

Balın sağlık üzerine etkilerinden bahsedebilmek için yetişkinler için günde 3-5 yemek kaşığı ya da 50-80 gr. ya da 6-10 tatlı kaşığı bal tüketmeleri gereklidir (Yaklaşık 1,5-2 ay sonra olumlu etkiler görülmeye başlanır) Çocuklarda balın tüketim miktarı çok önemlidir. Buna göre 1 yaşından büyük olmak kaydı ile çocukların kiloları başına ortalama 1 gr. bal tüketmesi öneriliyor.

Örneğin 20 kg. olan bir çocuğun, günde 20 gr. yani yaklaşık 1.5 yemek kaşığı ya da 3 tatlı kaşığı bal tüketmesi gelişimi için büyük fayda sağlıyor. Uzmanların verdiği bilgiye göre, arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm bakteri sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler. Yetişkinlerde gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler. Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir, hem de mide ancak anne sütünü hazmedebilecek durumdadır.

Bu nedenle 1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmesi kesinlikle önerilmemektedir.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN