Ayak Sağlığıyla İlgili Bilmedikleriniz!

Ayaklarımız vücudumuzun en alt uzuvları olup, tek başına vücudun 214 kemiğinin 52 sini içerdiğini, bir günde ortalama olarak 8 ila 10 bin arasında adım attığımızı ve bütün bir ömür boyunca dünyanın çevresini 4 defadan fazla yürüyecek kadar yol kat ettiğimizi biliyor musunuz?İnsan ayağı biyolojik olarak bir şaheserdir. Ayağın güçlü, esnek ve kullanılabilir yapısı onun işini iyi yapmasını sağlamaktadır. Eğer ayağınıza gereken önemi verir ve korursanız o da işini hiç mızmızlanmadan yapacaktır. Peki ayak sağlığımız için neler yapmalıyız. İşte şimdi bu konuyla ilgili size birkaç önerimiz olacak.

Ayak bakımı nasıl olmalıdır?
Sağlıklı ayaklara sahip olmak için öncellikle tırnakların düzenli olarak kesilip törpülenmesi gerekir. Törpüleme yapılırken tek yöne doğru yapılması tırnakların çatlamasına mani olacaktır. Tırnakların altı fazla sert olmayan bir tırnak çubuğuyla temizlenmelidir. İyi bir cilt kremi de ayakların nemlenmesini sağlayarak onların canlılığını korur. Haftada 1-2 kez kendinize 10 dakikalık ayak banyosu lüksünü tanıyın. Bu seanslar ayaklarınıza olduğu kadar moralinize de iyi gelecektir. Sportif faaliyetlerin çoğu ayaklara yük bindireceğinden nasır ve yaralara yol açabilir. Ayaklarınızı sabah akşam soğuk su ile yıkayın ve masaj yapın. Sık sık ayak bileklerinizle 2 yana doğru dairesel hareketlerle egzersizler yapın. Bunun gündelik yorgunluklardan ayaklarınızı arındırmaya faydası olacaktır.

Tırnaklarınız çabuk mu kırılıyor?
Kırılgan veya çatlamış tırnakların tedavisi için günde 1-2 kez nemlendirici losyonla tırnaklarınıza masaj yapmayı deneyin. Losyon kolaylıkla emildiğinden çatlaklara nüfus eder ve cildi nemlendirir.

Ayaklarınız çok mu yorgun?
Yorgun ayakların dinlendirilmesi için en kolay yöntem serinletici-naneli bir ayak jeliyle ayaklarınızı ovmak veya bir ayak masaj aleti edinmektir. Masaj aleti sayesinde dolaşım düzenleneceğinden genel bir rahatlama da hissedeceksiniz. Bir diğer alternatif iyi bir nemlendirici kremi gün sonunda kullanmak üzere buzdolabında serinletmeniz ve yorgun ayaklarınıza uygulamanızdır veya soğuk, tuzlu suya ayaklarınızı daldırıp masaj yapmanızdır.

Ayak altlarınızdaki deri çok mu sert?
Ayaklar yaz aylarında açık ayakkabılar nedeniyle oluşan dış saldırılara karşı kendilerini, oluşturdukları koruma tabakasıyla korur. Ayaklarınızın altındaki sert tabakayı yok etmek için doğal kremler kullanın. Bunlar ölü hücreleri zarar vermeden yok ederler. Topuk törpüsü kullanmayın çünkü ayak kendini bu yönteme karşı korumak için sert bir tabaka oluşturacak ve eskisinden daha sert yapılanacaktır. Yumuşak bir ponza taşı işe yarayabilir.

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ayak bakımı, ayak bakımı nasıl yapılmalıdır, güzel ve sağlıklı ayaklar için, ayak nasırları için ne yapmalı, ayak ağrıları hakkında