Ayak Kokusuna Doğal Çözümler

Yaz aylarının katlanılmaz bir çilesi ayak kokusu hem bizim için hem de çevremizdekiler için büyük sıkıntı. Fakat bundan kurtulmak o kadar da zor değil.​Özellikle de yaz aylarında daha çok terlediğimizden ayak kokusu iyice katlanılmaz hale gelir. Ayak kokusunun nedeni, terle beslenen bir bakterinin bıraktığı atıklardır. Fakat bundan kurtulmak o kadar da zor değil. İşte size ayak kokusundan kurtulmanızı sağlayacak bir kaç 'doğal' öneri..

 

1. Poşet Çay

Çayın içinde bakterileri öldüren maddeler vardır. 2-3 poşet çayı suda kaynattıktan sonra, biraz soğumasını bekledikten sonra ayaklarınızı suyu içine sokun ve 15 dakika kadar bekletin. Ayrıca çay poşetlerinizi ayakkabılarınızın içine koyun.

2. Zencefil

Zencefilin kökünden püre yaptıktan sonra 15 dakika kadar sıcak suda bekleyin. Daha sonra bu suyu masaj yaparak ayaklarınıza uygulayın. 1-2 hafta içerisinde kesin sonucu alacaksınız.

 

3. Sirke

Sıcak su ve sirkeyi karıştırarak ayaklarınızda 15 dakika bekletin. Daha sonra sirke kokusundan kurtulmak içinde ayaklarınızı bol sabunla yıkayın. Elma sirkesi hariç diğer tüm sirkeleri kullanabilirsiniz.

4. Epsom Tuzu

Gece yatmadan önce, iki kaşık epsom tuzu attığınız ılık suda ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Epsom tuzu ayaklarınızdaki bakterileri öldürecek ve gün içinde rahat etmenizi sağlayacaktır.
 

5. Karbonat

Sofralarımızda kullandığımız karbonatı, her akşam ılık suya bir kaşık ekleyin ve ayaklarınızı içinde 15 dakika bekletin. Ayrıca çoraplarınıza, giymeden önce az miktar karbonat dökebilirsiniz. Karbonat, koku yapan bakteriyi yok eder.

6. Lavanta Yağı

Doğal anti-fungal olan lavanta yağını , günde 2 kez çoraplara bir kaç damla damlatarak uygulayabilirsiniz. Lavanta güzel kokmasının yanı sıra bakterileri de yok eder.

 

Kaynak : Askmen

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ayak kokusu, ayak kokusu nasıl geçer, ayak kokusu ilaç, ayak kokusu doğal tedavi, ayak kokusu tedavi, lavanta yağı, ayak kokusu çözüm, ayak kokusu doğal çözüm, ayak kokusu sorunu, ayaklarım çok kokuyor, ayak terlemesi, ayak tedavi