Atıcılık Şampiyonu Kızılsu Başkanlığa Aday

Birçok Türkiye rekorunun sahibi Milli Atıcı Dr. Alp Kızılsu, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.Rekortmen Milli Atıcı Dr. Alp Kızılsu, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’nun önümüzdeki ay yapılacak olağanüstü genel kurulu öncesi düzenlediği basın toplantısında başkanlığa adaylığını duyurdu. Kızılsu, Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nun Ankara'da yapılan 3.Mali Genel Kurul Toplantısı’nda, federasyon yönetiminin faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, faaliyet programları, taslak bütçeleri, gelir gider tablosu ve bilançosunu ibra etmemesi nedeniyle federasyonun ana statüsüne göre 60 gün içinde olağanüstü seçimli genel kurul yapılma zorunluluğu doğduğunu dile getirdi.

Geçmiş yönetimin ibra edilmemesinin en önemli sebebinin sportif anlamda yaşanan durağanlık olduğunu belirten Kızılsu, “Federasyon başkanının ve yönetiminin spora ilgisizliği, ehil olmayan bazı kişilerin pozisyon bularak camiada kutuplaşmalara yol açması, yıllık faaliyet programının uygulanamaması gibi nedenler sonucunda spontane bir refleksle federasyon düşürülmüştür. Yıllarca bu spora gönül vermiş bir kişi olarak, yönetimsel, teknik ve sportif anlamda sahip olduğum birikimleri son derece yetkin bir yönetim kurulu ile birlikte istişare ederek, sporcuların en baş köşede olmasına özen gösterip, Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nu en düzenli ve başarılı spor federasyonu yapmak istiyorum. Yaklaşık 40 gün sonra yapılacak olağanüstü genel kurulda Federasyon Başkanlığı’na aday olduğumu açıklıyorum. Bu sürecin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. Kızılsu, federasyon başkanlığına seçilmesi durumunda atıcılık ve avcılık sporunun yaygınlaşması ve yüceltilmesi yönünde önemli çalışmalara imza atacağını, bu konuda kendisine güveninin tam olduğunu da sözlerine ekledi.

Dr. Alp Kızılsu 

1957 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1981 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 25 yıllık devlet memuriyetini 2007’de tamamlayıp yıllarca sporcu ve hekim olarak hizmet verdiği Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nden emekli olan Dr. Alp Kızılsu halen özel sektörde meslek hayatını devam ettirmektedir. Kendi gibi Milli Atıcı olan Dilara Kızılsu ile evli ve Mert adında 24 yaşında bir evlat sahibidir.

Alp Kızılsu'nun spor hayatı 1973 yılında yüzme ile başlamıştır. Bu branşta 4 yıl milli takımda görev yapmış, 36 kez milli formayı giymiş, Türkiye rekorları kırmıştır.

1979 yılında başladığı Atıcılık sporunda aynı yıl milli takıma seçilmiş, gene aynı yıl yurt dışındaki ilk yarışmasında Büyükler Türkiye rekorunu kırmıştır. Bugüne kadar da yaklaşık 35 yıldır Trap Türkiye Rekorunun sahibidir. 22 kez Trap Türkiye Şampiyonu,12 kez Büyükler Ferdi Balkan Şampiyonu olmuştur.

2002 yılında Hırvatistan’da yapılan Balkan Atıcılık Şampiyonası’nda eşiyle beraber 8 Altın Madalya kazanarak Balkan Şampiyonaları tarihinde bir ilke imza atmıştır.
1984 Los Angeles, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. 1991 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesince Fair Play ödülüne layık bulunmuştur. 1992 yılında Avrupa Atıcılık Şampiyonası’nda Double Trapta Avrupa Şampiyonu olurken Dünya Rekoru kırmıştır. 2004 yılında Güney Kıbrıs'daki Avrupa Atıcılık Şampiyonası’nda dünyadaki tüm yarışmalarda son 6 yılda atılan en iyi skor ile (149/150 puanla) kariyerindeki ikinci Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşmıştır.

2014 yılında milli sporculukta 41.Yılını tamamlayan Alp Kızılsu, sporculuk kariyerine Milli Takım düzeyinde devam etmekte, 2014 yılı Türkiye sıralamasının ve milli takım kadrosunun 1.Sırasında yer almaktadır.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Alp Kızılsu, Milli Atıcı Dr. Alp Kızılsu, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanlığı