HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 21 Şubat 2017

Antitoros: "Erken Teşhis Hayat Kurtarır"

Magazinizmir
Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros ve üyeleri son yıllarda artan meme kanserine karşı kamuoyu oluşturmak amacıyla EGİKAD üyesi olan Feray Saraçoğlu’nun sahibi olduğu LAMED Görüntüleme Merkezi’ni ziyaret etti.

Kadını sağlıklı olan toplumunda sağlıklı olduğunu söyleyen Antitoros, son yıllarda çeşitli nedenlerle artan kanser hastalıklarında en önemli unsurun erken teşhis olduğunu belirtti. Özellikle kadınlarda meme kanserinde artış olduğuna dikkat çeken Antitoros, "Bizler iş kadını olarak bu duruma dikkat çekmek ve erken teşhisin önemine işaret etmek için görüntüleme merkezini ziyaret ettik. Biz kadınlar olarak Sevgili üyemiz Feray Saraçoğlu’nu ziyaret ederek toplumda bir kamuoyu yaratmayı amaçlıyoruz" dedi.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığına vurgu yapan Antitoros, "Artan meme kanserine karşı en ufak bir şüphede sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekiyor. Bu konuda kadınlarımıza eğitim verilmeli. EGİKAD olarak sadece iş dünyasında değil kadınların sağlık açısından da korunaklı hale gelmesini önemsiyoruz” diye konuştu.
Yapılan ziyaretten dolayı memnun olduğunu dile getiren LAMED Görüntüleme Merkezi’nin sahibi Feray Saraçoğlu, son yıllarda kendilerine gelen hastalarda artış olduğunu belirterek, “Genç yaşta 12 kişide 1 kişi, 40 yaş üstünde ise 8 kişide 1 kişi meme kanseri olduğunu öğreniyor. Genç yaşlarda elle muayyene çok önemli. En küçük bir şüphede mamografi çekilmesi ileride hayat kurtarabilir. Küçük bir beze büyümüyor diye gelmeyip sonradan hastalığın tüm vücuduna yayıldığını öğrenen hastalarımız oldu. Erken teşhis hayat kurtarır. Yaşam ömrünün uzaması ile 80 yaşlarında bile meme kanseri teşhisi koyduğumuz hastalar var. Bu sebeple, yaş önemli değil. Kitle ne kadar küçük ise tedavi o kadar küçük oluyor. Kanser çok sinsi bir hastalık kendimizi iyi tanıyarak muayenemizi yaptırmakta gecikmeyelim." dedi.

"Bireye Özel Kontrol Yapılmalı"

Kanser hücrelerinin bireyden bireye farklı tepkiler verdiğini hatırlatan Saraçoğlu, herkese aynı tarzda kontroller yapılmanın yanlış olduğunu ifade ederek, "Fabrikasyon değil, terzi işi yapmalıyız. Hücreler her vücutta farklı tepkiler verebiliyor. Kişinin kendini bilmesi çok önemli. Kadının kendini tanıması lazım. Bizde olan cihazlar ile 1 cm’in altındaki kitleleri bile tespit edebiliyoruz. Bazen kitle o kadar küçük oluyor ki MR cihazları ile görüntülenebiliyor. Bu sebeple, bu hastalık bana gelmez demeden kontrollerimizi yaptıralım. En az senede 1 testlerimizi yaptırırsak vücudumuzdaki riskli hücrelerinde tespitini yapmış oluruz. Böylece ona göre önlemlerimizi almamız lazım. Kanser hücreleri 1’den 2’ye, 2’den 4’e doğru çoğalan bir yapıya sahip. Belli bir süre sonra çabuk yayılan yapılarda da olabiliyorlar" diyerek kadınların meme kanserine karşı mücadele etmek için kontrollerini zamanında yaptırmaya çağırdı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN