HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 13 Aralık 2017

25 Yıllık Korkusunu Egepol'de Yendi

Magazinizmir
48 yaşındaki ev hanımı Mercan Küçük 25 yıldır yaşadığı kalp ameliyatı korkusunu Egepol Hastanesi'nde yendi.

Çocukluğunda kalp romatizması geçiren ve 25 yıl önce kalp kapakçığında kireçlenme ve tam çalışamama tespiti konulan Mercan Küçük, özellikle son 3 yıldır artan hastalığından küçük kesi ameliyatıyla kurtuldu.

Kalbindeki kapaklardan biri değiştirilen ve diğeri de onarıldıktan sonra kalbindeki pıhtı temizlenerek yeniden kapatılan Mercan Küçük, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Gerçekleştirdiği operasyonla ilgili bilgi veren Egepol Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, Mercan Küçük'ün omuzaltından açılan 7 buçuk santimetrelik bir kesikten kamera eşliğinde başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini aktardı. Küçük'ün son 3 yıldır hayat kalitesinde büyük düşüş olduğunu ve halsizlikten kaynaklı rahat hareket edemediğini aktaran Doç. Dr. Narin, hastanın 6 gün sonunda taburcu edildiğini açıkladı.

Süreci Daha Kolay Atlatıyorlar

Küçük kesi ile ameliyat olan hastaların, ameliyat sonrası süreci daha kolay atlattığını daha erken iş ve sosyal ortama geri dönebildiklerini söyleyen Doç. Dr. Narin, "Kalp ameliyatları genellikle göğüs kemiğinin ya da halk dilinde iman tahtası kemiğinin kesilmesi ile yapılmakta. Bu ameliyat sonrası yaklaşık 6 haftalık bir kemik iyileşme süresi gerekiyor. Klasik yöntemle yapılan kalp ameliyatlarında hem iyileşme süresi uzun oluyor hem de gündelik yaşantıda birtakım zorluklar yaşanıyor. 6 haftalık bir kemik iyileşme süresi gerektirdiği için, bu süre içinde hastaların yan yatması, araba kullanması ve ağır yük kaldırmaları zaman alıyor. Bununla bağlantılı olarak, normal iş ortamına ve sosyal yönden normal hayata dönmeleri yaklaşık 2-3 aylık bir süre gerektiriyor. Küçük kesi ile ameliyat olan hastalar ise, ameliyat sonrası süreci daha kolay atlatarak daha erken iş ve sosyal ortama geri dönebiliyor" diye konuştu.

Küçük Ameliyat İzleri


Küçük kesi ile kalp cerrahisinde göğüs kemiği kesilmediği için iyileşme süresinin de kısaldığını vurgulayan Doç. Dr. Narin "Küçük kesi yöntemiyle göğüs kemiği kesilmeden, sağ koltukaltı, sağ meme altı ya da sol meme altından yapılan 5-6 santimlik kesi sonrası, özellikli aletler ve kamera kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Küçük kesi ile ameliyat olan hastalar, ameliyat sonrası süreci daha kolay atlatmakta, daha erken (ortalama 3 haftada) iş ve sosyal ortama geri dönebilmektedirler. Böylece hastalar ameliyat sonrası sırtüstü yatmak zorunda kalmamakta ve erken dönemde araba kullanabilmektedirler. Ayrıca bu ameliyatlara bağlı ameliyat izleri oldukça küçüktür. Hastamız da vücudunda iz kalmasını istemediği ve ayırca ameliyattan korktuğu için bize başvurdu ve ameliyatını gerçekleştirdi. Kendisine geçmiş olsun diliyoruz" diye konuştu.

Sağlığına yeniden kavuştuğu için mutlu olduğunu dile getiren Mercan Küçük ise, uzun yıllardır hem korktuğu hem de ameliyat izi istemediği için ameliyattan çekindiğini belirtti. Yaptığı araştırmalar sonucu Egepol Hastanesi'nden Doç. Dr. Cüneyt Narin'e başvurduğunu ve duyduğu güvenin boşa çıkmadığını ifade eden Küçük, tüm Egepol ailesine teşekkür etti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN