İzmir’in Sevilen Solisti Arda Türegün ile “Vur Patlasın, Çal Oynasın” Sohbet!

İzmirlilerin vazgeçilmez solisti Arda Türegün ile özel hayatını, nasıl bu denli tanındığı ve İzmir’i, O’nun muzip halleri ve hoş sohbeti eşliğinde konuştuk. Şimdi bu keyifl röportajı magazinizmir.com ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor ve Arda Türegün’e de sonsuz teşekkürler ediyoruz…İzmirlilerin yakından tanıdığı ve çok sevdiği Arda Türegün’ü tanımak isteriz biraz?
1979 İzmir Karşıyaka doğumluyum. Müzik hayatıma 2002 yılında başladım. Yani 11 yıldır müzik piyasasında yer alıyorum. İzmirde de birçok mekânda çalıştım. İzmir’in en gözde mekanlarında çalışma fırsatlarım oldu. Hatta bir dönem de İzmir Kent Orkestrası’nda solistlik yaptım.

Nasıl başladı müzik hayatınız?
Erdek’te kendimize ait bir mekânımız vardı. Bir gün mikrofonu alıp sahneye çıktım ve ondan sonra da beğenilip ilgi görülünce şarkı söylemeye devam ettim. Akabinde yavaş yavaş her şey gelişti. İzmir’e geldim ve ilk çalıştığım yer de Karşıyaka Clef oldu. Sonra Leon, sonra Şamdan ve yaklaşık 5 yıl kadar da En Velo’da çalıştım. Tabi bunların dışında daha çok yer de var. Kısacası Erdek’te tesadüfle başlayan müzik, şimdi hayatımın bir parçası haline geldi.

Nasıl bu kadar tanındınız ve sevildiniz?
İşimi iyi yapmam, gelen misafirlerle samimi diyaloglar kurmam ve ne istediklerini bilmem sanırım benim bu konuda ayrıcalıklı olmamı sağladı.. Ayrıca ben müşterilerimin çoğu ile dışarda da görüşüyorum. Aramızda ayrı bir arkadaşlık, dostluk var. Bu da beni birçok solistten ayırıyor diyebilirim.

Peki evlilik ne zaman oldu nasıl tanıştınız İmge Hanım’la?
2009 da evlendim. 2007’de benim çalıştığım bir mekanda tanışmıştık. Tanıştığımız akşam da 8 Mart Kadınlar Günü’ydü. Hatta ben o akşam sahneye çıkmayacaktım. Fakat patron arayıp akşama benim çalışmamı rica edince hayır diyemedim ve sahneye çıktım. İşte tesadüfle gelişen olaylar benim eşimle tanışmama, evlenmeme ve güzeller güzeli kızım Arya’nın dünyaya gelmesine sebep oldu.

Biraz da eşinizin işi yani Aria Kurabiyelerden bahsedelim. Ne zaman başladınız bu işe?
Açıkçası ben pek dahil olmuyorum. O iş tamamen İmge’nin. A’dan Z’ye her şeyiyle O ilgileniyor. Aria Kurabiye’ye gelecek olursak eğer, orada özel siparişlere göre kurabiyeler yapılıyor. Yaklaşık 1.5 yıldır varolan bir iş. İlk zamanlar tahminimizden daha fazla ilgi gördürünce İmge de daha fazla titizlenerek büyüttü işleri. Hatta dün sırf bu iş ile ilgili Milano’ya Work Shop’a gitti. Hem bu işi çok sevdi hem de hakkını verebilmek için elinden geleni yapıyor.

Peki Arda Türegün şimdi neler yapıyor. Var mı özel bir çalışmanız?
Erdem Kınay ile birlikte albüm çalışmaları hazırlıklarına başladık. Birçok şarkı bulduk. Fakat elemeden iyice dinlemeden de yol almak istemiyoruz. Şuan netleşen sadece iki parça oldu. O da benim kendi grubumdan bir arkadaşımın yazdığı parçalar. Tam bana tam da dinleyecek kitleye uygun.

Aslında normalde Haziran’da hazır olacaktık fakat annemi kaybettikten sonra albüm hazırlıklarına ara verdim. Acele de etmemeye çalışıyorum. Şuan piyasa da, doğru bir piyasa değil. Bu yuzden belli bir süre daha İzmir’de çalışmam gerekiyor. Yine de ara ara İstanbul’a gidip gelerek çalışmalarımızı yavaş ve emin adımlarla ilerletmeyi düşünüyorum. Bu yüzden muhtemelen önümüzdeki seneye albümüm tamamlanmış olacak.

Bu sene İzmir’de nerelerde görebileceğiz sizi?
23 Mayıs Perşembe akşamından itibaren her Perşembe Tac Mahal’de “Vur patlasın, çal oynasın” konseptiyle canlı müzik keyfi yaşatmaya başlıyoruz. Onun dışında ekstralarım çok fazla oluyor. Mesela bu haftasonu Uşak’tayım. Sürekli farklı yerlerde sahne alıyorum. Genelde yaz aylarım böyle geçiyor. Kısacası ben yaz aylarında her yerde olabiliyorum.

Nasıl bir konsepti var “Vur patlasın, çal oynasın” eğlencesinin?
Her zamanki programlarımız gibi canlı müzik eşliğinde gelen misafirlerimizi eğlendirmeye çalışıyoruz. Tabi genelde biz bize bir ortam oluyor. 150-200 kişilik bir grupla hem sohbet hem eğlence derken saatlerin nasıl geçtiğini farketmiyoruz. Ben de, misafirler de mutlu bir şekilde ayrılıyor mekandan.

İzmir’deki canlı müzik kültürünü nasıl buluyorsunuz ya da yeteri kadar talep var mı?
Açıkçası İzmir’de canlı müzik dinleyecek yer kalmadı. Talep olmasına rapmen mekan sahipleri daha ucuza maliyet çıkarabilmek için club eğlencesini tercih ediyor. Oysa canlı müziği tercih eden gözardı edilemeyecek bir zümre var İzmir’de. O kesimdeki kişiler canlı müziğin konseptini ve keyfini hiçbir yerde bulamaz. O iletişim, o samimiyet ve o rahatlık insanların hoşuna gidiyor. Sevdikleriyle birlikte daha nezih ve daha canlı eğlenceleri tercih ediyorlar.

Son olarak İzmir ile ilgili bizlere neler söyleyebilir Arda Türegün?
İzmir denildiğinde aklıma gelen ilk şey balık-rakı. Çünkü İstanbul’da en iyi yerlerde bile burdaki tadı, keyfi alamıyorum. Zaman zaman İstanbul’a işlerim için gittiğimde inanın İzmir burnumda tütüyor. Çünkü orada hiç dinlenemiyor insan. Fakat burda çalışırken bile dinlenebiliyor ruhum. Her şey bir kenara dillere destan insanlarını da söylemeden geçmemek lazım. Bu şehirdeki iletişim bambaşka. Yani İzmir benim memleketim, birtanem.

Ayrıca bu şehre olan sevgimi de yeni bir iş ile taçlandırmak için de çalışmalara başladım. İzmir’e keyifli ve güzel bir mekan açma fikrim var. Fakat şimdilik yer bulmakta zorluk çekiyorum. Umarım o sorunu da biran önce halledip İzmirlilere keyifli bir yer sunacağım.

Son olarak da magazinizmir.com ailesine ve size çok teşekkür ederim. Böylesine güzel bir işe imza attığınız ve İzmir'e yepyeni bir vizyon kazandırdığınız için de ayrıca tebriklerimi sunarım. 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER arda türegün, arda türegün kimdir, arda türegün röportajları, izmir mekanları, izmir gece hayatı, izmir solistleri hakkında, arda türegün nerede sahne alıyor, arda türegün hakkında, tac mahal etkinlikleri, vur patlasın çal oynasın arda