Aston Martin CC100 Çok Dikkat Çekiyor

1959 DBR1’den izler taşıyan CC100, Aston Martin’in hem geçmişini hem de geleceğini gösteriyorAston Martin 100. yaşını CC100 adını taşıyan yeni bir konsept ile kutluyor. Konsept aynı zamanda Aston Martin’in gelecekteki tasarımlarının nasıl şekilleneceğini de gösteriyor.

Klasik iki kişilik roadster olarak tasarlanan CC100, Aston Martin’in1959 yılında Le Mans’ı kazanan modeli DBR1’den de izler taşıyor. Tüm özellikleri kullanılabilir olan konsept 160 km/s hıza kadar da çıkabiliyor. Nürburgring 24 Saat yarışlarında tanıtılan konsept ile Aston Martin’in patronu Ulrich Ben pistte tur attı.

Aston Martin’in tüm süslemelerini, detaylarını ve mühendislik fikirlerini taşıyan CC100, markanın yeniden yorumlanan ızgara tasarımını ve yeni arka tasarımını da barındırıyor.

 

Karbon fiberden üretilen gövdeye sahip olan CC100’ün alt yapısında ise Aston Martin’in gelişimine devam eden VH mimarisi kullanılmış. 6.0 lt’lik V12 ile donatılan konsept, altı ileri oranlı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanı kullanıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4.0 sn’den biraz daha fazla bir sürede tamamlayan konseptin maksimum hızı ise 290 km/sile sınırlandırılmış.

Aston Martin’in geleceğinden de izler taşıyan CC100 için markanın tasarım direktörü Mark Reichman Autocar’a açıklamalarda da bulundu.

‘Bir Aston her zaman güzel ve zamansız olmalı. Fakat zamansız bile olsa evrime ihtiyaç vardır. Örnek vermek gerekirse, geleneksel radyatör ızgaramız 60 yıldır çok güzel ve CC100’de biraz farklılaştırarak yer verildi. Baktığınız zaman ise bir Aston Martin olduğunu anlıyorsunuz.’ dedi.

‘Ön ızgara artık gövdenin bir parçası. Otomobilin ön kısmına sıkıştırılmış bir parça yerine gövde şekillendiriyor.’ diyen Reichman aynı şeyin karakteristik yan hava girişleri içinde yapıldığını söylüyor.

Aston Martin’in ‘C’ şeklindeki stopları da CC10’de kullanılmış. Üç boyutlu bir görünme sahip olan stoplar otomobilin daha geniş görünmesini de sağlıyorlar. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Aston Martin,1959 DBR1, CC100 aston martin, değişik araba modelleri, hız arabaları