HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MODA -- 8 Mart 2017

Modada Devrim Yaratan 10 Kadın Tasarımcı

Magazinizmir
Dünya Kadınlar Günü'nde moda dünyasında çığır açan kadınların başarılarına göz atalım.

Günümüzde hala hakkettiği yeri ve saygıyı tam anlamıyla göremese de kadınlar, Coco Chanel’in de dediği gibi yeryüzündeki en güçlü kişiler. Anne, kız kardeş, eş ve daha bir çok sıfatla yüce varlığını sürdüren tüm kadınların günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ise, emekçi kadınların yılda bir kere bile olsa hakkının verildiği bir gün. Her alanda olduğu gibi moda dünyasında da unutulmaz kadınlar geçmişten günümüze tasarımlarıyla varolmaya devam ediyor.

Coco Chanel

Herkesin Coco Chanel olarak bildiği Gabrielle Bonheur Chanel, moda kavramlarını alt üst eden, kendine dönemine damga vurmayı başardığı gibi günümüzde de yüksek modanın en arzulanan markalarından Chanel’in kurucusu. İlk olarak şapka tasarlayarak bu dünyanın bir parçası olan Coco Chanel, lüks ve kişiye özel kıyafet tasarımlarıyla da zamanla bir imparatorluk haline geldi.

Jeanne Lanvin

Soyadından da anlayacağımız üzere Lanvin’in kurucusu olan Jeanna Lanvin, tıpkı Coco Chanel gibi bir şapka dükkanı açarak işe başladı. Daha sonra Kraliçe Elizabeth’ten gelen, kızları prenses Elizabeth ve Margaret için parti elbisesi talebiyle tasarımlarını göstermeye başladı. Tasarladığı gece kıyafetleriyle de büyük bir üne kavuşan Jeanne Lanvin, çocuk giyimine atılan ilk kadın tasarımcı olarak, yenilikçi ve öngörülü fikirleriyle adını tarihe yazdırmayı başardı.

Elsa Schiaparelli

Sanata yakından ilgi duyan Schiaparelli, Paris’te bir arkadaşının üzerinde gördüğü renkli örgü kazağın ilgisini çekmesiyle beraber tasarımcılık hayatına başladı. Her sezon bir temayla yola çıkarak koleksiyon hazırlayan ilk tasarımcı olma unvanına da sahip olmasıyla birlikte Schiaparelli, sanat ve modayı bir araya getirmesiyle de çığır açan önemli isimlerden.

Madeleine Vionnet

Moda dünyasının devrimci ruhlarından biri olan Vionnet, Birinci Dünya Savaşı döneminde giyilen korselere karşı çıkarak, kadınların özgür bir tarzda giyinmesi üzerine çalışmış. Degaje yakayı ve boyundan bağlı elbiseleri popüler hale getiren ve drapeleriyle kadınlara rahat ama şık elbiseler kazandıran Vionnet, inanılmaz tasarımlaya ün salmasının yanı sıra çalışanları için yaptığı düzenlemelerle de devrim yaratan tasarımcıların başında geliyor.

Mary Quant

1960’larda insanların yaşam tarzlarındaki değişikliğin kıyafetlerine de yansıdığı bu dönemde öncü olarak öne çıkan Mary Quant, kadınların vazgeçilmezi mini eteğin yaratıcısı olarak tarihe geçti. Moda dünyasında Fransızların hüküm sürdüğü dönemde bir İngiliz olarak çığır açmayı başarırken ikon haline getirdiği tasarımlar arasında, hipster pantolonlar, plastik çizme ve yağmurluklar da yer alıyor.

Sonia Rykiel

23 yaşındayken, şık kıyafetler satan bir butiğin sahibi olan Sam Rykiel ile evlenerek unutulmaz kariyerinin başlangıcını yapmış oldu. Hamile olduğu sırada kendini ve bebeğini sıcak tutacak istediği gibi kıyafetler bulamayınca hayallerindeki kazağı yaratarak tasarımcılığa başladı. Daha sonra kendi butiğini açan Rykiel “Örgülerin Kraliçesi” olarak ilan edildi.

Vivenne Westwood

Sex and the City’de Carrie Bradshaw’un ikonik gelinliğinin tasarımcısı olan Vivienne Westwood, cesur ve sıra dışı tarzıyla modaya punk akımlarını getirerek bir adım öne çıkmayı başardı. İngiliz tasarımcı erkekler için tasarladığı etekle de moda dünyasında bir yenilik yarattı. Asi sloganlı tişörtler, transparan tasarımlar, platformlu yüksek topuklu ayakkabılar ve daha pek çok tasarımıyla 40 yıllık kariyerinde özgür ruhuyla moda dünyasına damga vurdu.

Diane Von Fürstenberg

1973 yılında tasarladığı "wrap dress" yani anvelop elbisesiyle moda dünyasının en büyük icatlarından biri gerçekleştirmiş olan Diane Von Fürstenberg, "Doğru zamanda, doğru yerde, daha önce yapılmamış küçük bir elbise yaptım. Onu özel yapan, kadın vücuduna güç ve özgürlük vermesi" diyerek bu dahiyane tasarımını açıklıyor.

Donna Karan

Modacı bir aileden gelmenin avantajıyla birlikte ilk koleksiyonunu lise yıllarından hazırlayan Donna Karan, en mükemmel jean arayışı ve kendi kızı Gabby’yi giydirme hevesi sonucu kendi adını verdiği DKNY(Donna Karan New York) markasıyla modanın yükselen isimlerinden biri haline geldi. Modern tasarımlarıyla dikkat çeken Donna Karan sayısız ödülüyle de dönemin en önemli isimlerinden.

Stella McCartney

Sanate ve modaya karşı küçüklüğünden beri ilgi duyan Stella McCartney, The Beatles grubu üyesi Paul McCartney’nin kızı. Chloe markasının kreatif direktörlüğünü yaptıktan sonra kendi adını taşıyan markasını kuran McCartney, ilk parfüm ve ilk iç çamaşırı koleksiyonunu çıkarttı. Adidas ve H&M gibi markalarla yaptığı işbirliğiyle de son dönemin en beğenilen tasarımcılarından.

FACEBOOK İLE BAĞLAN