Moda Sektöründe Yeni Bir Yüz: Yasemin İspirli

Vakana by Yasemin İspirli markasıyla sektöre hızlı bir giriş yapan İzmir'li genç tasarımcıyla keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İddialı ama bir o kadar da mütevâzı tavırlarıyla adından söz ettireceğe benziyor...Bize biraz kendinden bahseder misin?

1988’de İzmir de doğdum. Yaşar Üniversitesi Lojistik Bölümü mezunuyum. Moda üzerine bir eğitim almadım ama moda her zaman hayatımdaydı. Kendimi bildim bileli giyinmeye, değişik parçaları kombinlemeye ve her kıyafete kendimden bir şeyler katmaya ilgim vardı.


Modaya olan ilgin ne zaman başladı?

Aslında her zaman ilgim vardı. Küçüklüğümde de beni annem giydirmezdi, kendi seçtiklerimi giyerdim. 12 yaşında kendime elimle kot etek dikmiştim, elbiseler ve bluzlarda dikerdim. Makine kullanmayı bilmiyordum tabi o zaman. Renk uyumuna, çanta uyumuna çocukluğumda da dikkat ederdim. Lojistik okudum ancak içimde ki moda aşkı hiç bitmedi bu yüzden işimi bıraktım ve kendi markamı yaratmaya karar verdim.

 

Tasarım yapmaya nasıl karar verdin?

Hazır giyimin çok yaygınlaşması, istenilen her parçaya ve ya muadiline ulaşımın kolaylaşması sebebiyle herkes tektipleşti. Bu sıradanlıktan kurtulmak için kişisel tasarımlar yapmaya başladım. İnsanlar giydiklerimi sordukça, olumlu geri dönüşler aldıkça daha da heveslendim.

Böylelikle “Vakana” markasını oluşturdum ve tasarımlarıma başladım.

 

“Vakana” markandan biraz bahseder misin? Nasıl bir tarzı var?

Çok yeni bir marka aslında. Yaptığım işi birkaç ay önce bıraktım ve bütün odağımı modaya kaydırdım. En başarılı olduğum işin bu olduğunu düşünüyorum. Markamın ismini düşünürken Yunan Mitolojisindeki tanrı Vakana’dan esinlendim. Tasarımlarımı gece ve gündüz olarak ikiye ayırırsak; gündüz daha vintage ve sıra dışı aynı zamanda şık, geceyi de kendi yorumumla ilgi çeken ama sade abiyeler olarak tanımlayabiliriz. Çok taş tuş sevmiyorum açıkçası…

Hem vintage aurayı yansıtmak hem de modernleştirerek günümüze uyarlamaya çalışıyorum. Modayı yakalamak anlamında dünya dan biraz gerideyiz ben bu zaman açığını kapatmak istiyorum.

Online satış yapıyor musun? Ya da yapmayı düşünüyor musun?

Şu anda sadece instagramda satış yapıyorum. İlerleyen zamanlarda başka internet sitelerinde online dükkan açmayı düşünüyorum.

 

Nelerden ilham alırsın?

Tarzımda ve tasarımlarımda eski filmlerden ilham alıyorum. Örneğin, Casablanca ve Pretty Woman filmleri beni çok etkilemiştir. Orada ki tarzları kendime yakın buluyorum. Bunun dışında high-end markaları ve moda haftalarını takip ediyorum. Dolce Gabbana ve Gucci’nin tasarımlarını çok beğeniyorum. Onlardan ilham alıp kendi tarzıma uyarlıyorum. Dünya modasını takip eden ama birebir kopyalamaya karşı duran bir marka yaratmaya çalışıyorum.

 

Takip ettiğin, tasarımlarını beğendiğin Türk tasarımcılar var mı?

Elbette. Mesela Mert Aslan Türkiye’nin en iyisi bence... Başak Dizer’i ve Raşit Bağzıbağlı’yı da takip ediyorum ve çok beğeniyorum.

 

Tasarımlarına bir sıfat vermek istesen bu ne olurdu?

“İlgi çekici” olurdu…

Mesela, yıllar önce tüylü terlik tasarlamıştım kendime, iş yerine giyip gittiğimde herkes dalga geçti, ev terliğine benzetenler oldu (gülüyor). Şuanda moda oldu ve kimse yadırgamıyor zaten moda da böyle bir şey…

 

Modanın günümüzde ki yeri ve önemi göz ardı edilemeyecek düzeyde, bununla ilgili neler düşünüyorsun?

Moda hiçbir zaman hayatımızdan çıkmayacak ve her zaman insanların ihtiyaç duyacağı bir şey. Ama hazır giyimle beraber kaliteye yeteri kadar önem vermeyen markalar da sektöre girdi. Seçenekler arttıkça, ürünler ucuzlaştıkça modanın da biraz değer kaybettiğini düşünüyorum. Bu beni üzüyor zira tarzı ne olursa olsun bir insan bana göre her zaman şık olmalıdır; çünkü giydiklerimiz bizi anlatır.

Bu yüzden ben kumaş seçimine ve uyumuna çok dikkat ediyorum, kısacası kaliteden ödün vermeden bir şeyler yaratmak imkansız değil.

 

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla bir çok tasarımcı kendi markalarını yaratıp bu sektöre adım attı. Sence senin farkın nedir?

Bu işi çok severek yapıyorum ve birincil önceliğim sadece para kazanmak değil. Bir çok istek alıyorum; “bunu bana diker misin?” yada “aynısını yapabilir misin?” diye gelenler oluyor. Üzülerek reddediyorum çünkü sadece para kazanmak için tarzım olmayan bir tasarım yapamam ya da başkasının tasarladığı ürünü kopyalayamam. Benim farkım kendi tarzımın dışına çıkmamak diyebiliriz sanırım.

 

Ulaşmayı amaçladığın hedef kitleni tanımlar mısın?

25-40 yaş arası kadınlara hitap ediyorum. Daha genç gruba tasarımlarımın ağır geleceğini, herkesin yaşına uygun giyinmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Kişiye özel styling yapıyor musun? İlerleyen zamanlarda hazır giyime yönelmeyi düşünür müsün?

Kişiye özel tasarım yapıyorum şu anda ama ilerleyen zamanlarda butiklerle iş birliği yapınca hazır giyime de geçeceğim. Tercihim kişiye özel çalışmak tabi buna styling de dahil.

 

Erkekler için tasarım yapar mısın?

Erkekleri giydirmeyi çok seviyorum ama şimdilik onu düşünmüyorum.

 

Bir kadın ya da bir erkek sokağa çıkarken nasıl giyinmeli yani sokak modası nasıl olmalı sence?

Gidecekleri yere göre değişir tabi… Ama rahatken bile şık ve özenli olmak gerekli diye düşünüyorum. Mesela ayakkabıların temizliğine dikkat edilmeli.

 

Bir kadın ve erkeğin dolabında mutlaka olması gereken parçalar nelerdir? 

Bir kadının dolabında mutlaka renkli kıyafetler olmalı. Mesela; kırmızı. Çok tukulu bir renk ve tereddütte kaldığınız an günü kurtarabilir. Bir erkeğin dolabında ise beyaz pantolon olmalı. Erkeklere beyaz pantolonu çok yakıştırıyorum. İtalyan stiliyle şık ve casual bir tarz yapılabilir ya da paçası uzun olarak daha şık ve ağırbaşlı bir tarz yaratılabilir..

 

Tasarımlarını satın almak isteyenler nereden ulaşabilir?

@vakanaofficial İnstagram hesabımdan satın alabilirler. Kişiye özel dikim için DM yoluyla ulaşabilirler.

 

Tasarımlarını başka şehirlere de taşımayı düşünür müsün?

Şimdilik İzmir’deyim. İlerleyen zamanlar da Bursa ve İstanbul istiyorum. İşler ilerlerse Almanya’da da istiyorum çünkü Türk şıklığını Avrupa’ya taşımak istiyorum.

 

Son olarak gelecek çalışmalarından bahseder misin?

Kendime ait bir butik açmak ve önce İzmir’de sonra Türkiye’de tanınan bir tasarımcı olmak istiyorum. İlerleyen zamanlar da yeni koleksiyonumla moda haftalarına katılmayı da düşünüyorum.

 

Kendisini ve tasarımlarını instagramdan takip etmek isteyenler için > @vakanaofficial  @yaseminispirli

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER moda, yaşam, tasarım, izmir