Mayo ve Bikinin Bilinmeyen Tarihi!

Hiç düşündünüz mü mayo hangi tarihte yapılmış ya da nasıl ortaya çıkmış? Yaz sezonu boyunca herkesin renk renk ve çeşit çeşit kullandığı mayo ve bikinin tarihi tam da 1800’lü yıllara dayanıyor. İşte mayo ve bikinin çıkış yılları ve bugüne gelişi…1800’lü yıllarda özel deniz kıyafeti olmadığından genelde gündelik hayatta kullanılan şehir kıyafetleri plajlarda giyilmekte idi. Bu kıyafetler ise pratik olmamakla beraber son derece rahatsız ediciydiler. Mayolar vücudu boydan boya kaplamakta , suya girince vücudu göstermesin diye kalın bir kumaştan yapılmakta ve dikişlerin bozulmaması için güçlü dikişler atılmaktaydı.

1890’larda bayan deniz kıyafetleri tek parçadan oluşmaya başlamasına rağmen halen gündelik yaşamda kullanılanların benzerleriydiler. Naylonlu kumaşlardan üretilmelerine rağmen halen vücut hatlarını ortaya çıkartıyordu.

1930’da da mini etekli modeller daha kadınsı hatlara kavuştu. Esther Williams ve Dorothy Lamour gibi Hollywood yıldızları da yüksek bacak kesimlerini ortaya çıkarmak için o dönemlerde mayolu pozlar vermekten kaçınmadılar.

1940’lı yıllarda korse teknolojisi mayolara uygulanmaya başlandı. Kafalarını suya sokmayan bayanlar süslü boneler giyerek denize girmeyi tercih ediyorlardı.

1960’da ise mayolar naylon ve likralı kumaşlardan üretilmeye başlandı. İç çamaşırı gibi üretildiklerinden vücudu saran modeller tercih edildi.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER bikini tarihi, mayo tarihi, bikinin çıkış yılı, mayonun çıkış yılı, bikini hakkında, mayo hakkında, bikini, mayo, yazlık kıyafetler, mayo modası, bikini modası