Dünyanın En Büyük Orkestralarından New York Filarmoni Orkestrası İzmir'de!

171 yıllık tarihiyle dünyanın en önemli orkestraları arasında yer alan New York Filarmoni Orkestrası, 2013 Avrupa/Bahar Turnesi’ne 2 Mayıs’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde vereceği konserle başlıyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, dünyanın en büyük orkestralarından New York Filarmoni Orkestrası’nı ağırlamaya hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski orkestrası olma ünvanına sahip olan New York Filarmoni, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından 2 Mayıs-16 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği 27.Uluslararası İzmir Festivali kapsamında sahne alacak. Festivalin özel konseri, 2 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 20.30’da.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan konserde New York Filarmoni Orkestrası’na, çağımızın en yaratıcı şeflerinden biri olan müzik direktörü Alan Gilbert yönetiminde, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi piyanistleri arasında sayılan Emanuel Ax eşlik edecek. Ax, dünya çapında beğeni toplamış Mozart yorumlarından 25 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek, ikinci bölümde ise Orkestra Bruckner’in 3. senfonisini çalacak.

Avrupa turnesinin startı İzmir’den
171 yıllık tarihi boyunca Gustav Mahler, Arturo Toscanini, Lorin Maazel gibi müziğin dâhileriyle çalan, dünya müzik tarihinde iz bırakan New York Filarmoni Orkestrası, 63 ülkede 15 binin üzerinde konser vererek dünyadaki orkestralar arasında eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. Amerika’nın müzikal dünyasında öncü bir role sahip olan New York Filarmoni, 2013 Avrupa/Bahar Turnesine ilk kez geleceği İzmir’den başlıyor.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER dünyanın en büyük orkestraları, New York Filarmoni Orkestrası, ahmed adnan saygun etkinlikleri, izmir etkinlikleri, izmir mayıs ayı etkinlikleri, izmirdeki konserler, uluslararası izmir festivalleri, izmir festivalleri