Yüzümüzün Her İki Tarafı Eşit Olsa Neye Benzerdik?

'Yüzümüzün her iki tarafı eşit olsa neye benzerdik' sorusuyla hazırlanan çalışma, ilginç bir sonuç ortaya çıkardı. New York'lu fotoğrafçı Alex John Beck, çektiği portrelerdeki insanların yüzünün bir tarafını kullanarak, yüzlerin simetrik görsellerini yaptı. Portrelerin bazılarında sadece yüzün sağ yarısını, başka fotoğraflarda da yüzün sadece sol yarısını kullanan sanatçı, ortaya çıkan görselleri yana yana koydu. Beck, 'Yüzümüzde hemen göze çarpmayan, ancak reddedilemez iki farklı yönünü görmek şaşırtıcıydı' diye belirtti.

Görsellerde sadece yüzün sol tarafıyla portresi oluşturulan bir erkeğin, nispeten daha ince bir boyun ve yanaklarında birbirinin aynısı benlere sahip olduğu görülüyor. Ancak aynı erkeğin yüzünün sağ tarafı ile oluşturulan portrede, erkeğin daha kalın bir yapıda ve damarları fırlamış biçimde gözüktüğü belirtiliyor.

Yüzünün sağ tarafı ile oluşturulan bir portrede ise, kadının gözlerinin birbirine yakınlaştığı ve neredeyse şaşı gibi gösterdiği gözlemlenirken, kadının sol tarafında ise mükemmel bir dengenin olduğu görülüyor.

Çalışmasında farklı etnik kökenlerden gelen insanlarla çalıştığını söyleyen Beck, katılımcıların portrelerini gördüklerinde hem şaşırdıklarını, hem de hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, 'İki taraf arasında gördükleri en küçük değişiklikte bile korkuya kapıldılar' diye konuştu.

Neden sol taraf daha çekici?

İngiliz bilim adamı ve yazar Sam Kean'e göre beyin duygu ifadelerini daha çok yüzün sol tarafıyla yansıtıyor. Araştırmacılar, yüzün sol tarafının duygusal olarak daha çok şey ifade ettiğini, dışarıdan bakan kişilerin de bunu hoşa giden bir şey ve cana yakınlık olarak algıladığını söylüyor.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER yüzün dengesi, dünya haberleri, yüzün neden sol tarafı daha çekici, yüzün iki tarafı, yüz analizi, sam kean, duygu ifadeleri, yüz hakkında, vücut hakkında, yaradılış hakkında