Yılmaz Taner; 'Murat Dalkılıç'ın Hakkını Ödeyemem'

İzmir'in Yakından Tanıdığı Bir İsim Olan Yılmaz Taner; İlk Albümü "Misafirperver" le Müzik Raflarında Yerini Aldı.Belki de birçoğunuz onu henüz yeni tanıyorsunuz,o'güzel sesini yeni yeni duyuyorsunuz.  Ben sizlerden biraz daha şanslıyım çünkü; Yılmaz Taner benim çok eski arkadaşımdır. Onun bütün mücadelesine,müzik aşkına,şarkı söyleme tutkusuna,sahnesinin keyfine bizzat şahit olanlardan biriyim. Şu son dönemlerde hergün çarşaf çarşaf gazetelerde ropörtajlarını okudukça, radyolarda söyleşilerini dinledikçe çok gururlanıyorum,çok mutlu oluyorum. Ben biliyorum çünkü onun ne kadar çok zorlu yollardan geçip,emek verdiğini,gönül koyduğunu bu işe. Benim tüm Sosyal Medya takipçilerim yi bilirler ki,ben aynı zamanda şarkı sözü yazarıyım ve Sevgili Yılmaz benim neredeyse tüm yazdığım şarkı sözlerimin de bestecisidir. Çok eğlenerek, gülerek çalıştığım bir arkadaşımdır aynı zamanda. Gece 3,5 nöbetlerimde aniden çıkan cümlelerden,kelimelere ve sonra yolla Yılmaz'ın mailine, gelsin sana mis gibi bir sıfır şarkı..

Eğitimli,kendini geliştirmek adına durmadan öğrenmeye çalışan bir müzisyendir Yılmaz Taner. Şimdi sizin de onu daha yakından tanımasını istediğim için gerçekleştirdiğim bu sıcak ropörtajı aktarmak istiyorum.

  

 

Ne zaman müzik olmalı benim yolum dediniz?

Müzikle alakalı bu tarz bi duygu düşünce içerisine giremedim. Çünkü,çocukluğumdan beri hayatımın her döneminde mutlaka müzik oldu. Üniversiteyle birlikte de öğretmen olarak tescillendi. Şimdi ise albüm nasip oldu. Yani şu demek oluyor ki bundan sonrada sürekli devam edecek gibi.

 


İlk olarak Hangi enstrümanla başladınız?

Küçük yaşlarda annemin mutfakta ki plastik kaplarını ters çevirip kaşıkları da baget niyetine kullanıp davul çalmaya çalışırdım. (imkan yoktu yarattım) sonra da babamın bir şehir dışı seyehatinden dönüşte bana minik bir klavye getirmesiyle de tutkum arttı.

 

Ailenizde başka müzikle ilgilenen kimse var mı?

Babam gençlik yıllarında ilgilenmiş.bağlama çalar hobi olarak. Sesi de çok güzeldir ,ona çekmişim sanırım.

 

İlk sahne deneyimizin nerede olmuştu?

Adapazarı'nda yaşadığımız  zaman enstrüman çalarak başladım. Ama, hep önde olma isteğim vardı. Şarkı söylemek istiyordum. Sapanca'da oldu diyebilirim ama muğla'da kariyer başlangıcı oldu. 2000-2008 yılları arası mütevazı olamıcam biraz salladım ortalıgı. Ama amatördük tabiki. Profesyonelliğe geçiş ise albümüm "Misafirperver" ile başladı.

Hayırlısı da olur inşallah,çünkü müzikle değil ilişkilerle başarılı olunabilen bi sektörün içinde olduğumuz da apaçık gerçek. Müzikle alakalı birçok başarılı arkadaşımız mevcut umarım hepsi seslerini bir şekilde duyurabilme fırsatını bulabilirler.

 


Kaç yıldır bu albüm için çalışmalarınız hızlandı?

2010 Aralık ayında askere gittim ve Mayısta da terhis oldum. Askerlik süresince akıl sağlığımı toplayıp planlarımı yapıp,butona bastım. İki yılı da buldu hazırlık çalışmaları,stüdyo vs ama mücadeleyi sorarsan en az beş yılı vardır.

 


Söz yazarı ve besteci kimliğiniz olduğunu da biliyoruz. Piyasadaki bildiğimiz şarkılarımız nelerdir?

Söz ve beste yapıyorum. Söz yazabildiğim nadir ama beste fazlasıyla yapıyorum. Şu ana kadar yaptığım ve Türkçe pop müziği piyasasındaki en çok bilinen bestem Murat Dalkılıç "kıyamadım ikimize "şarkısı, ayrıca "misafirperver" albümümde ki "ben yaşarım" şarkısının söz ve müziği de bana ait (çok beğeniliyo:)) ve yakında çıkacak çok keyifli şarkılarımda var sürpriz olsun. Birçok albümde vokal koçluğu,ve bir çok Ulusal radyonun jinglelarında, dizi jenerik müziklerinde de farkında olmadan sesimi duyuyorsunuz.

Konservatuvar eğitimi almış olmanızın mutlaka avantajlarını yaşıyorsunuzdur. Peki,eğitim almadan albüm çıkartan şarkıcılar hakkında düşünceleriniz nelerdir? eksiklikleri oluyor mu sizce?

Eğitimin dünyadaki ve de Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri olduğu apaçık ortada. Üzerinizde Allah vergisi bir yetenek varsa bunu eğitiminizle renklendirir, bilgi sahibi olur ve başkalarına da öğretirsiniz. Ben başkalarına öğretmenin eğitimi aldım. Müzik öğretmeni oldum. Parasızlıktan okuyamamış,kıyafeti bırakın çorap alamayan işlenmemiş sayısız elmas var ülkemizde eminim buna ben. Eğitimci bir müzisyen olarak tüm desteğimi bu arkadaşlara da vermeye hazırım.Eksiklikleri mutlaka oluyordur ama herşeyi öğretmenlerden beklememek lazım.kendi kendini eğitebilmeli insan.

En sevdiğiniz, "idolüm" dediğiniz yabancı şarkıcı,veya şarkıcılar kimdir?

Ben ortaokul ve lise yıllarında sürekli Rock müzik dinlerdim inanılmaz bir Metallica hayranlığım vardı. Bon Jovi, Pink Floyd kaç nesilin duygusuna tercüman olmuştur siz de bilirsiniz. Türkiye'de ise bir Tarkan gerçeği vardır, kimse de bunu inkar edemez. Onun dışında Duman, Mor ve ötesi dinlemeye bayılırım.

"Misafirperver" nasıl ortaya çıktı?

Misafirperver bir Murat Dalkılıç şarkısı.albüm repertuarı bitmişti. Ama, hep birşey eksik gibi geliyordu bana. Bir gece Murat'la telefonda konuşurken sana bir mail atıyorum dedi. Sonra şarkıyı dinledim ve hemen ertesi gün aranje başladı. Sevgili kardeşim Mert Ali İçelli'de  baştan yarattı. Sizlerin aracılığınızla sevgilerimi yolluyorum ona da.

Ayrıca Murat Dalkılıç Albümün başından sonuna kadar yanımda bir şeklde hep,olmaya çalıştı. Ve misafirperver albümünün müzik direktörlüğünü de beraber yaptık zaten. O' da çok yoğun tempoda çalışıyor  ve bu tempoda bölünmek o kadar kolay iş değil. Müthiş desteği için kendisine çok teşekkürlerimi sunuyorum.

Albümünüz kaç şarkıdan oluşuyor? Sadece Ceyhun Çelikten imzası mı var?

Toplam 7 şarkıdan oluşuyor.bir remix ve bir de akustik versiyonumuz var (felek şarkısı). "Felek" sevgili Ceyhun Çelikten'e ait ve çok seviyorum feleği. Bütün şarkılarımı çok seviyorum, albüm içime çok sindi. Misafirperver- Murat Dalkılıç.  Ben yaşarım bana ,şerefine içiyorum ve aşk öldümü de çok değerli müzisyen kardeşim yılmaz kömürcü'ye ait

 

En başarılı bulduğunuz söz yazarı& besteci,besteciler kimdir?

 Gülşen'i başından beri dinlerim, takip ederim ve hala gözle görünür inanılmaz bir başarı var. Resmen bir beste pınarı Gülşen.

Tarkan,Sezen Aksu, Fettah Can aklıma gelen çok değerli müzisyen ve yorumcular. yolları açık olsun ne söylenebilir ki daha başka..


Bu ilk albümümde birlikte çalışmayı çok arzu ettim. Ancak olmadı dediğiniz birisi var mı? varsa kimdir ve sebebi nedir?

Yok olmadı. Şarkılarım belliydi ve adresleri de belliydi. Bir kıyafeti hangi terzinin dikeceğini  biliyorsanız gerisi kıyafetin dikilmesini beklemeye ve provalara kalır bilirsiniz.

Bunun gibi birşey. İkinci albümümde de kimle çalışacağım şimdiden belli.çok güzel sürprizlerim var.

 

İstanbul- İzmir arası gelip gidiyor musunuz? yoksa artık yeni hayatınız İstanbul'da mı?

İstanbul-İzmir arası benim için İzmir'liler  bilir o' yüzden iİzmir'den örnek vermek istiyorum. Bostanlı'dan vapurla Güzelyalı'ya geçmek gibi birşey ,günübirlik geldiğim bile çok olmuştur, Ama son 4 yıldır İstanbul'da yaşıyorum.


Nasıl gidiyor "MİSAFİRPERVER" ? Beklediğiniz ilgiyi yakalayabildiğinize inanıyor musunuz?

Sabır en büyük arkadaşım. Bazen benimle çok zıtlaşsa da onu seviyorum. Zamanla herşey.adımı duymasalar bilmeseler de çok önemli değil ama müziğimi herkesin kısa bir süre içinde duyacağından eminim. Şu an star dediğimiz insanların, başlangıç süreçlerinde de yanlarındaydım. Zaman herşeyin ilacı. Uzun vadede planlar yapmak lazım bu meslekte.Tek gece de sadece Mirkelam star oldu bu ülkede:)


Artık Türkiye'de Albüm çıkartmak risk mi sizce? bu süreç içerisinde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Risk mi değil mi bilemiyorum ama digital platform var artık.Yani herkesin bir diğeri kadar şansı var bence.Dogru kullanmak lazım.  

6 saniyelik videolarla fenomen olan arkadaşlarımızda var. Bu alkışlanacak başarı bence,nasip kader kısmet. Ama şunu söylemeliyim ki benim param var ben yaparım,bitti bu iş tamamdır diyen insanlarında valizlerini alıp tekrar döndükleri de aşikar. sağ  kolunuz bir değil bir kaç tane olmalı bu sektördeyseniz.

 Çünkü sahtekar o kadar çok ki, namuslu ınsanlara da güvenemiyorsunuz.ben şanslıyım sanırım :) çok iyi bir ekibim var. Sevgili menajerim Berk Balatlıoğlu ve tüm promore ekibi de sağolsun yalnız bırakmadı.


Siz eğitimli, donanımlı, vizyonu geniş bir şarkıcısınız. Dolayısıyla ilk albümünüzde olsa yine de size bunca senedir yaşadığınız sahne tecrübelerinizden,ve albüm süreci içindeki zorluklardan; bu işe heves eden gençlerimize, gözlemleriniz ve yaşadıklarınızdan yola çıkarak ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Çok teşekkür ederim. Öncelikle sabırlı olmaları en büyük tavsiyem,daha sonra güvenebilecekleri insanlar...

Sektör de büyük rakamlar dönüyor.Gözünü para hırsı bürümüş insanlar malesef  çok. Sizin ne kadar birikiminizin olduğu kimsenin umurunda değil. Bir anda bırakın uçak biletini dönüş için otobüs bileti bile alamayabilirsınız. Dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değil. Sorsunlar araştırsınlar.Kimse soru sormaktan çekinmesin. Soru dedava çünkü.

İlk başta kendi çizer insan yolunu, onun dışındakiler vesile oluyor.benim de pes ettiğim yorulduğum zamanlar oldu, ama adımı sürekli kendime adımı söyledim, yılmadım:)

İstedim ve nasip oldu.Herkese mutlu olmayı nasip etsin inandıkları herneyse...


Barlarda senelerce sahne almanızın ne gibi faydası oldu?

Tecrübe herşeyin önüne geçiyor.Heyecan sürekli var, ama tecrübe o heyecanı bastırıyor.13 yıldır sahne yapıyorum. Kalabalığı yönetmek eğlendirmek çok zor iş. Sizi dinlemeye gelen insanlarla aynı frekansta olmak zor iş.Psikopatı da var ,aşığı da,sapıgı da,kendi halinde masumca eğleneni de.herkesi mutlu etmek lazım.Bu nabzı herkes ayarlayamaz.Çok şükür sevenimiz sevmeyenimizden fazla.Hepsine sevgiler...

Tek isteğim ekran ya da fotoğraf ta görüpte önyargılı olmasınlar. Bizim işimiz işin show kısmı,tanıyanlar nasıl insan oldugumu bilirler.


Müzik piyasasında adını bildiğimiz, kimlerden destek gördünüz?

En büyük desteği degerli dostum Murat Dalkılıç verdi.Yapımcı koltuğunda da oturuyor. Çok sağolsun. Ünlü dj Kaan gökman,söz yazarı isra gülümser,daha var ve daha çok var tabiki ama Bazı nasihatler,yol göstermelerin değeri parayla ölçülmez. Tuzaklardan bu nasihatlerle kurtulursunuz. İyi niyetiyle yanımda olan herkesten Allah razı olsun.


Albüm şarkınız "Misafirperver"  Klibi ne zaman yayına giriyor? Klipte kimlerle çalıştınız?

Misafirperver, Klibimiz Ulusal müzik kanallarında yayınlanmaya başladı.Yönetmenliğini de sağolsun Murat Dalkılıç yaptı. Set ve prodüksiyon olarak ise plato film ekibiyle birlikte 35 kişilik büyük bir set ortamı vardı.Çekimlerde İstanbul'da gerçekleşti ve 15 saati buldu. Çok eğlendik. Emeği geçen herkese ve prodüksiyon amiri selim balta'ya da aracılığınızla teşekkürler.

Aşağıdaki kelimlerden aklınıza ilk geleni söyler misiniz?

“AŞK”
Bilerek acı çekmek 


“ZAFER”
Mutlu son 


“DOST”
Herkese nasip olmaz


“HIRS”
Fazlası zarar


“AİLE”
Kişinin aynası


“GİTAR”
Herşeyim..Bol beste


“MUĞLA”
Çok güzel günler geçti.bugünlerimde üzerimde emeği çok fazla,çok seviyorum


“İNTİKAM"
Bu duyguyu Henüz tatmadım.


Bundan sonraki adımlarınız ne yönde olacak? hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonra ölmek var dönmek yok:) Projelerimiz sürekli devam ediyor. Allah yeterki ömür ve sağlık versin,sonrasını ben hallederim. Güzel haberlerle, örnek hareketlerle gündemde olmak istıyorum. Bunlar içinde ekibimle çok çalışıyoruz. Dinleyicilerimiz ve sevenlerimiz bizi sosyal medyadan sürekli takip edebilirler.Sizin aracılığınızla da buradan yazmak istıyorum; www.yilmaztaner.com,instagram/yilmaztanerr,Twitter.com/yılmaztaner adrslerinden sürekli yanyana olabiliriz.

Ayrıca bana kendimi dinleyicilerimle daha da yakınlaştırma fırsatı verdiğiniz için sevgili dostum Twitt perisi size ve Magazın İzmir ekibine sonsuz teşekkürler.

İzmir'ime kocaman sevgiler ve selamlar...
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Yılmaz taner, pop müzik, murat dalkılıç, izmir, bursa, muğla, istanbul, isra gülümser, ceyhun çelikten, türkçe müzik, misafirperver, magazinizmir, magazin , şarkıcı, sanatçı,kıyamadım ikimize, felek