Yaz Klasiği

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaz aylarının vazgeçilmezleri arasına soktuğu "Çim Konserleri"nin bu haftaki konuğu, Türk Halk Müziği'nin iddialı sanatçısı Özlem Taner oldu.



Ünü Türkiye sınırlarını aşan, "Türkmen Kızı" albümüyle İngiltere’de "en çok dinlenenler" listesine girmeyi başaran Özlem Taner, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nin bahçesini dolduran müzikseverlere duygu dolu bir gece yaşattı. Anadolu ezgilerine getirdiği kendine özgü yorumla uluslararası üne kavuşan genç sanatçı, Aşık Mahzuni Şerif, Muhlis Akarsu ve Neşet Ertaş gibi ustaların türkü ve uzun havalarından oluşturduğu özel repertuvarı ile büyük beğeni topladı.

İngiltere Müzik Listelerine Girdi

2007 yılında çıkardığı "Türkmen Kızı" isimli çalışmasıyla İngiltere'de en çok dinlenen albümler arasına giren, ünlü 'world müzik' dergisi FolkRoots'da 3 sayfalık röportajı yayımlanan ve seslendirdiği parçalarıyla BBC radyosunda en çok dinlenen 5 albüm arasına girmeyi başaran genç sanatçı, yurt içi ve yurt dışında birçok önemli festivale katılarak yerli ve yabancı müzisyenlerle ortak çalışmalar yaptı. 2011 yılında, dünyanın hemen her ülkesinin etnik müziklerini tanıtmayı amaçlayan uluslararası "WOMEX" etnik müzik fuarında, dünya çapında 1000’e yakın başvuru arasından seçilerek Anadolu müziğinden örnekler seslendirdi. "2013 Çin’de Türk Yılı" kapsamında Devlet Opera ve Balesi ve Modern Dans Topluluğu’nun hazırladığı, klasik batı müziği, etnik müzik ve tasavvuf müziğini buluşturan proje çerçevesinde önemli müzisyen, müzik grupları ve dansçılarla birlikte Pekin ve Şangay'da sahne aldı.

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çim konserleri izmir, izmir çim konserleri, türkmen kızı izmir, izmir türkmen kızı, konser etkinliği izmir, izmir konser etkinliği, world müzik dergisi izmir, izmir world müzik dergisi, Devlet Opera ve Balesi izmir, izmir Devlet Opera ve Balesi, Modern Dans Topluluğu izmir, izmir Modern Dans Topluluğu, izmir etkinlikleri, izmir cemiyet hayatı