HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 6 Temmuz 2018

Pancake’in İzmir’de ki Adresi P'an-kuCoffee&Pancake

Magazinizmir
Bu hikayeden ilham alarak P’an-ku markasını yaratan iki kafadar Mustafa ile Burak; Biz de P'an-ku'nun hikayesinden ilham aldık ve İzmir’de sessizliği bozmaya geldik! diyor.

İki genç girişimci Mustafa Dağlı ve Burak Taşçı, İstanbul’un yoğun temposundan kaçarak 8 ay önce İzmir’e yerleşen iki yakın arkadaş. İzmir'in havasını, yardım sever insanlarını, sanata düşkünlüğünü ve keşfetme merakını çok seven Mustafa ve Burak eşleriyle birlikte İzmir'e yerleşiyorlar. Daha önceleri işletme tecrübeleri olan bu iki dost İstanbul'un en iyi şeflerinden Erkan Karapınar’dan o müthiş pancake tariflerini alarak bir nevi kendisinden elalıyor veİzmir’de bu sıcak mekanı açmaya karar veriyorlar. Kendinizi gerçek anlamda evinizde gibi hissedeceğiniz bu mekanda illa bir şey yiyip içmek zorunda değilsiniz. Sohbet etmeye bile uğrayabilirsiniz; çünkü Mustafa Bey "İşimiz ticaret değil, iletişim." diyor. P'an-ku isminin hikayesini menüsünde anlatıldığı gibi Çin mitolojisinden alıyor.

(Çin mitolojisine göre, en başta evrende sonsuz bir hiçlik ve sessizlik vardı. Zaman aktı ve hiçbir şey bir şeye dönüşmedi. Zaman aktı ve bu sefer dişil ve eril iki varlık meydana geldi. Bu iki varlık kendi gibi iki varlık daha oluşturdu ve o iki varlık da P'an-ku'yu ortaya çıkarttı. P'an-ku dünyayı düzene koymak için hemen işe girişti. Gök küreyle yer küreyi ayırdı ilk önce, dağları yaprak yığınları gibi topladı tepe tepe, vadileri kazdı derinlerine, yollar oydu nehirlere ama P'an-ku ölene kadar dünya asla mükemmel konuma gelmeyecekti ne yazık ki. Ancak o ölünce aldı dünya son halini. Kafatasından gök kubbe, etlerinden toprak, kemiklerinden kayalar, kanından nehirler ve denizler, saçlarından tüm bitki örtüsü oluştu. Nefesi rüzgar, sesi gök gürültüsü, sağ gözü ay, sol gözü güneş oldu. Vücudunun her bir bölümü ayrı bir hayat verdi evrene. Sessizlik içindeki bu evreni, ses ve hayat dolu bir dünyaya dönüştürdü. )

Hafta içi ve hafta sonu yazın 09:00-22:00, kışın ise 09:00-21:00 arasında hizmet veren P’an-ku da Mustafa ve Burak eşleriyle birlikte hizmet veriyor. Bizzat kendileri mutfağa geçen ikilinin elinde şekillenen lezzetler damak zevkine düşkün misafirlerini gülümsetiyor. Açık bir mutfağa sahip mekanın mutfağı için Mustafa bey "misafirlerimiz mutfağın ne kadar temiz olduğunu görüp içleri rahat bir şekilde pancakelerininya da kahvelerinin tadını çıkartıyorlar. Mutfağımız güven veriyor"diyor.

P’an-ku menüsünde ana başlıklar olarak pancake kahvaltı, express kahvaltı, tatlı pancake, tostlar, sıcak kahveler, soğuk kahveler, çaylar, soğuk içecekler ve meyve suları göze çarpıyor. Günün her saati kahvaltı talep edebileceğiniz P’an-ku da reçeller ise ev yapımı. P’an-ku markasının yaratıcıları Mustafa ve Burak sözlerine şöyle devam ediyor; "Pancake hamurumuza çok güveniyoruz bizi özel ve farklı kılan bu. Kullandığımız tüm ürünlerin kalitesi bizim için çok önemli. Hem bizim içimiz rahat ediyor hem de misafirlerimizin kafasında soru işareti bırakmıyoruz. Meyve ve soslarda bir sınırlamamız yok. Bittikçe yenilerini getiriyoruz, çaylar da ikramımız oluyor.Karşıyaka'da bir fırına özel tost ekmeği yaptırıyoruz. Genellikle Türk milleti olarak ekmeğin kenarlarını yemeği sevmiyoruz. Ekmek kenarlarının yenmesi için ise özel sosumuz var. Kendi kremalarımızı yapıyoruz. 2018 yazından itibaren kendi reçel ve marmelatlarımızı yapmaya başladık. Biz burayı tabii ki hayatımızı idame ettirebilmek amacı ile açtık; ama insanların burayı bir ticarethane olarak görmesini istemiyoruz. Yaşayan, kendini geliştiren bir dükkan olmak istiyoruz."
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN