HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 12 Ekim 2016

Oyunculardan ve Sanatçılardan Romatizmalı Çocuklara Destek!

Magazinizmir
Çocuk Romatoloji Derneği tarafından, 12 Ekim Dünya Artrit Günü vesilesiyle, çocuklarda görülen romatizmal hastalıklara dikkat çekmek amacıyla düzenlenen toplantının katılımcıları arasında; Oyuncu Aslıhan Güner, Oyuncu Melis Babadağ, pop-rock grubu Gripin, Selen Görgüzel ve Selda Topal da vardı.

Oyuncular ve sanatçılar daha sağlıklı bir gelecek ve çocuklara hareket özgürlüğü için hasta çocuklar ve yakınlarıyla bir araya geldi.

Bütün sosyal sorumluluk çalışmalarında olmaya çalıştığını belirten Oyuncu Aslıhan Güner şunları söyledi: "Elimden geldiğince bütün sosyal sorumluluk çalışmalarında olmaya çalışıyorum. Burada da onların yanında olmak, bu hastalığa dair farkındalık yaratmak ve çocukları mutlu etmek için varız çünkü hastalık ne olursa olsun, insanın her zaman motivasyona ve desteğe ihtiyacı vardır. Biz de Selda Topal’ın davetiyle, Çocuk Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Özgür Kasapçopur önderliğinde elimizden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Diyeceğim tek şey; farkında olmalıyız. Hepimiz farkında olup destek olursak sadece romatizmalı çocuklarımız için değil otizmli, Down sendromlu ve diğer bütün hasta çocuklarımız için fark yaratabiliriz. İlgi ve sevgi ile yenilemeyecek bir hastalık olduğuna inanmıyorum. Onlar umuyorum sağlıklarına kavuşacaklar, biz de elimizden geldiğince moral vermek için buradayız. Bir nebze katkımız oluyorsa ne mutlu bana."

Oyuncu Melis Babadağ ise toplantıda yaptığı konuşmada şu şekilde bilgi verdi:

"Ablamın eşi, aynı zamanda çocukluğumdan beri çok yakın arkadaşım aynı hastalıkla mücadele ediyor ve muhtemelen çocukluğunda böyle bir bulgu vardı. Eğer doğru zamanda doğru hekimle tanışabilmiş olsaydı belki de şuan çok daha rahat bir hayat sürebiliyor olacaktı. Böylesine önemli olan bir konunun farkında değildim. Farkına varmamı sağladığınız için teşekkür ederim. “Çocukta romatizma nasıl olur?’’ diyor insan, özellikle çocuklarının hareket kabiliyetinin sınırlanması ebeveynler için de çok daha zordur eminim. Bu güzel organizasyona dahil olduğum için çok mutlu oldum. Mümkün olabildiğince ve elimden geldiğince ben de bu konunun farkındalığı için çalışacağım."

Romatizmal hastalıklar erişkinlerdeki kadar sık olmasa da çocuklarda da görülüyor ve romatizmalı çocukların yüzde 30’unun hastalığı erişkinlikte de devam ediyor. Çocukluk çağı romatizmaların kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte çoğunluğu genetik olarak geçiyor. Tekrarlayan yüksek ateş, el, ayak ve dizlerde görülen şişlikler, eklem ağrıları çocukluk romatizmasının en önemli belirtileridir. Erken teşhis ve tedavi edilmemesi halinde bu hastalıklar çocukta kalıcı hastalıklara sebep olurken romatizmal hastalıklar daha çok kız çocuklarında görülüyor.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN