HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 12 Eylül 2017

Ödüllü Fotoğraflar Folkart Gallery'de Sergilendi

Magazinizmir
Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen uluslararası haber fotoğrafı yarışması 'Istanbul Photo Awards 2017'de ödül alan 94 fotoğraf, İzmir'de açılan sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

İstanbul ve Ankara'nın ardından İzmir'de Folkart Gallery'de organize edilen serginin resepsiyonunda konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, yüzüncü yıla yakın geçmişi olan AA'nın bir kültür eseri olarak bu sergiyi düzenlediğini belirtti. İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı da bu eserlerin İzmir'de sergilenmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, Türkiye'nin kültür ve sanatta son yıllarda önemli atılımlarda bulunduğuna dikkati çekti.

AA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Şaban Kızıldağ da Istanbul Photo Awards'ın üçüncü yılı olduğuna dikkati çekerek, uluslararası nitelikte haber fotoğrafçılığı alanında yapılan organizasyonun artık kurumsallaşmaya ve dünya genelinde kıymet bulmaya başladığını, burada seçilen fotoğrafların daha sonra Pulitzer tarafından yapılan oylamada da aynı nitelikte devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür" sözüne değinen Kızıldağ, "Dünya beşten büyük. Tarafsız habercilik, ezilenlerin, mazlumların bulunduğu coğrafyada haberlerin saptırılmadan verilmesi konusunda ajansın gösterdiği gayret ve efor çok önemli. Dört yıl sonra Anadolu Ajansı'nın yüzüncü yılı idrak edecek. Bu yüzüncü yıla girerken dünyada onbir dilde yayın yapan bir haber kuruluşuyuz. Mazlumların, ezilenlerin bulunduğu coğrafyada haberleri saptırmadan, fotoğrafların bir karesini deforme etmeden dünyaya yaymaya çalışıyoruz" diye konuştu. Haber, spor, portre, doğa ve çevre fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirilerek ilk üçe giren fotoğrafların belirlendiği yarışmaya, yaklaşık yirmibeş bin fotoğraf başvurusu olmuştu. Onyedi ülkeden yirmiki fotoğrafçıya ödül verilen yarışmanın resmi sponsorluğunu Türk Hava Yolları ve TİKA üstlenmişti. Sergilenen ödüllü fotoğraflar, 17 Ekim 2017 tarihine kadar Folkart Gallery'de ziyarete açık kalacak. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN